Co ma wpływ na wynajem kontenerów?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak działa wynajem kontenerów?

Wiele osób zastanawia się jak przebiega wynajem kontenerów. Pytania i wątpliwości nasuwają się przede wszystkim w letniej porze roku.

Wtedy to właśnie bardzo wiele osób decyduje się na remonty, a firmy budowlane realizują zlecenia, które zakontraktowały zimą. Tymczasem wynajem kontenerów na odpady nie jest wcale prosty do zrealizowania. Czynność ta uwarunkowana jest szeregiem obostrzeń takich jak choćby względy prawne. Do tych ostatnich należy zaliczyć przede wszystkim obowiązki wynikające z wpisu do BDO oraz zagadnienia związane z prawidłową segregacją odpadów. Ostatnia z wymienionych kwestii nie jest w całym kraju jednorodna, a instrukcje związane z tym co można wyrzucać do kontenerów na odpady bywają zgoła odmiennie. Również sam proces dzierżawny nie jest jednolity. Wynajem kontenera może jest ściśle powiązane z takimi czynnikami jak:

Co wpływa na wynajem kontenera?

  • Długość wynajmuwynajem kontenerów na określoną liczbę dni lub tygodni jest zazwyczaj wkalkulowany w cenę pierwszej usługi, którą jest wywóz odpadów. Firmy komunalne dzierżawią posiadane przez nich zbiorniki zazwyczaj na 5,7 lub 10 dni. Wszystko zależy tutaj od regionu w kraju oraz konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami odpadowymi. Chcą dłużej wykorzystywać kontener, warto zaznaczyć to już na samym początku i dokonać ewentualnej dopłaty.
  • Przeznaczenie kontenera kontenery na odpady są zbudowane nieco inaczej od kontenerów na gruz. Są one zazwyczaj mniejsze, gdyż gruz sam w sobie jest ciężki i może nie być możliwy do uradzenia przez samochód ciężarowy, który służy do jego transportu. Jeśli więc mamy do utylizacji różnego rodzaju odpady to kontenery nie mogą być takie same, gdyż spowoduje to albo konieczność zapłaty za niewłaściwe wykorzystanie kontenera, w skrajnych przypadkach jego rozładunek.
  • Odległość od bazy transportowej danego Wykonawcy – w Polsce istnieje kilka tysięcy podmiotów, które zajmują się profesjonalnym odbiorem odpadów. Ich rozlokowanie bywa bardzo różnorodne. Istnieje regiony, gdzie działa po kilkanaście firm, ale są i takie gdzie wynajęcie kontenera graniczy z cudem. W przypadku gdy nie mamy szczęścia na wynajem kontenerów trzeba trochę zaczekać, albo dopłacić za transport. Stawki w tym przypadku rozpoczynają się od 4 złotych netto za 1 km.

 

Wynajem kontenerów na odpady

Wynajem kontenerów na odpady

 

Zobacz też:

Jakie są kontenery na odpady zmieszane?
Kontener na odpady budowlane Nowy Dwór Mazowiecki
Kontener na odpady budowlane Nowy Sącz
Gdzie wyrzucać śmieci?
Gdzie wywieźć śmieci z budowy?
Koszt podstawienia kontenera na śmieci