Co można zrobić z odpadów?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Zastanawiamy się nad tym, co można zrobić z odpadów

Wiele osób zastanawia się, co można zrobić z odpadów. Nie na darmo przecież promowana jest selektywna zbiórka śmieci oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

Jak nie marnować, czyli co można zrobić ze śmieci?

W myśl tej drugiej jak najmniej rzeczy powinno trafiać do koszy na nieczystości, a całe społeczeństwo powinno dążyć do dzielenia się, pożyczania, ponownego użycia a także do odnawiania i recyklingu istniejących materiałów. W tym kontekście nie powinniśmy marnować istniejących dóbr i starać się z nich korzystać tak długo jak to tylko możliwe. Do sprawdzonych metod postępowania z odpadami zaliczyć możemy:

Jak można postępować z odpadami?

  • Kompostowanie odpadów biodegradowalnych – aby odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić odpadów warto przyjrzeć się zawartości naszych pojemników do BIO. Przy prawidłowym sortowaniu śmieci mają się w nich prawo znaleźć jedynie odpady o kodzie 20 01 02 oraz 20 01 08. Odpady zielone i kuchenne mogą być użyte do produkcji kompostu w naszym własnym ogrodzie lub trafić do przetworzenia mającego na celu wyprodukowanie z nich nawozu na skalę przemysłową.
  • Kreatywne majsterkowanie – drugim ze sposobów postępowania z odpadami jest próba wykorzystania ich właściwości użytkowych. Częstokroć wiele osób stara się w taki właśnie sposób zagospodarować chociażby stare deski, z których można przygotować stół na działkę czy półki do garażu. Każdy z wyżej wymienionych sposobów jest lepszy od wyrzucania odpadów do kontenera, gdyż w ten sposób oszczędzamy naturalne zasoby naszej planety.
  • Recykling – na pytanie, co można zrobić z odpadów najlepszą odpowiedź znają recyklerzy. Pod pojęciem tym znajdują się podmioty, które zajmują się przetwarzaniem odpadów. Firmy te prowadzą recykling surowców zbieranych u źródła. Papier, szkło i tworzywa sztuczne zamieniane są w odpowiednie półprodukty, których następnie używa się w produkcji nowych butelek czy opakowań z tektury.  Wskaźnik recyklingu w naszym kraju wynosi około 30%. Oznacza to, że zaledwie co trzeci odpad w ujęciu wagowym zostaje poddany odpowiedniej obróbce.
  • Odnowa – dylematy związane z tym, co można zrobić z odpadów rozwiewa częściowo nowoczesna technologia. W Polsce zajmuje się nią spora grupa firma, które są stanie odnowić niektóre przedmioty. Mowa tutaj zwłaszcza o telefonach komórkowych, odzieży oraz obuwiu. Bardzo często zamiast kupować tego typu towary lepiej jest je dostarczyć do odpowiedniego punktu, który da im „drugie życie”.

 

Co można zrobić z odpadów?

Co można zrobić z odpadów?

 

Zobacz też:

Co to są kontenery na budowę?
Kontener na odpady budowlane Kraśnik
Kontener na odpady budowlane Krosno
Kontener na gruz
Wywóz szamba
Gdzie wyrzucać odpady bio?