Co oznacza kod 20 03 01?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co oznacza kod 20 03 01?

Jedne z najbardziej popularnych odpadów, czyli te znajdujące się pod kodem 20 03 01 to odpady komunalne, inaczej resztkowe, które w Polsce nie podlegają recyklingowi, a które też umieszcza się w czarnych pojemnikach na śmieci.

W jaki sposób powinny być segregowane tego typu śmieci? Co trzeba o nich wiedzieć i co właściwie zalicza się do tego typu odpadów? O tym dowiesz się z informacji zamieszczonych w artykule poniżej.

Co oznacza kod? Czyli co trzeba wiedzieć o odpadach komunalnych?

Odpady komunalne to jedne z najbardziej powszechnych i zbieranych w największej ilości śmieci, które każdy z nas gromadzi w swoim domu. Tego typu odpadów nie segregujemy co oznacza, że lądują do nich wszystkie zmieszane śmieci komunalne. Najpowszechniej są to wszelkiego rodzaju resztki z kuchni, które są zabrudzone jedzeniem i chociażby z tego powodu nie nadają się one do dalszej segregacji.

Kod 20 03 01 to jednak także i ten rodzaj śmieci, który często powstaje z naszej niewiedzy. Oznacza to, że do czarnego kubła bardzo często wrzucamy resztki różnych produktów, które normalnie mogłyby ulec powszechnej segregacji. Z czego to wynika? Często z wygody. Śmieci wrzucane do jednego worka łatwiej jest usunąć. Niestety nie jest to działanie mające pozytywny wpływ na nasze środowisko.

Odpady komunalne oznaczone kodem 20 03 01 to także śmieci pochodzące z publicznych koszy, które podlegają takim samym zasadom wywozu, jak te powstałe w gospodarstwie domowym.

W bardzo dużym skrócie do najbardziej pospolitych śmieci komunalnych zaliczyć można:

  • produkty higieniczne, podpaski, papiery zabrudzone tłuszczem, rozbite szkło kuchenne, książki, czy zniszczone zabawki.

Niestety nie sposób wyliczyć wszystkich rodzajów śmieci, które lądują pod nazwą odpadów komunalnych.

Co zrobić, by odpadów komunalnych było mniej? Dbaj o zmniejszenie odpadów oznaczonych kodem 20 03 01

Niestety w Polsce wciąż produkujemy zbyt dużą ilość śmieci komunalnych. Dlatego tak istotne jest edukowanie wszystkich osób o tym, jak segregować śmieci, by było ich zdecydowanie mniej. Warto pamiętać chociażby o tym, żeby do śmieci komunalnych nie wrzucać leków, zużytych baterii, czy sprzętu elektronicznego. Ponadto powinno się utylizować je wyłącznie w bezpieczny sposób i przy zachowaniu wszystkich zasad ochrony środowiska.

Zarówno odbiór, jak i wywóz, jak również utylizację odpadów komunalnych należy, zgodnie z Ustawą, zlecić zewnętrznej firmie, aby zadanie to było wykonane w odpowiedni sposób. Zadanie wywozu powinno być rozstrzygane na poziomie każdej gminy, jak również w przypadku konkretnej firmy.

Odbiorem śmieci komunalnych zajmuje się eMarket Gruzy.pl, który zapewnia kompleksową obsługę w tym zakresie. Jeśli zatem chcesz, by Twoje śmieci komunalne lądowały w bezpiecznym miejscu i przy zachowaniu wszystkich zasad ochrony środowiska to koniecznie postaw na wykupienie kompleksowej usługi. Pamiętaj, że za niedotrzymanie zasad bezpieczeństwa wywozu śmieci grozi kara.

 

Kod odpadu 20 03 01

Kod odpadu 20 03 01

 

Zobacz też:

Wywóz szamba Kraków
Wywóz śmieci Częstochowa
Ceny wywozu szamba
Wywóz szamba Białystok
Śmieci Rybnik