Co to są odpady budowlane?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co to są odpady budowlane i jakie wyróżniamy?

Zdobycie jak największej wiedzy na temat tego, co to są odpady budowlane leży w interesie każdego inwestora. Nie ma się co dziwić, skoro od utylizacji śmieci zależy dziś bardzo wiele.

Nie dość, że zaostrzają się w tym względzie przepisy środowiskowe to jeszcze istnieje szereg narzędzie, które mają ten proces uczynić bardziej przejrzystym. Jednym z nich jest oczywiście Baza Danych Odpadowych. Nie dość więc, że trzeba zamówić odpowiedni kontener to jeszcze zadbać o to, aby odpowiedni rekord w BDO zarejestrował fakt pozbycia się nieczystości zgodnie z prawem. Od nadmiaru obowiązku może więc, aż zaboleć głowa. W dużych firmach budowlanych etat specjalisty do spraw ochrony środowiska jest więc standardem. Nie każdego jednak stać na to, aby mnożyć kolejne wakaty. W trosce o naszych klientów chcielibyśmy przedstawić podstawowe rodzaje odpadów budowlanych, które występują podczas typowych inwestycji. Zaliczyć do nich możemy:

Co to są odpady budowlane?

  • Odpady o kodzie 17 09 04odpady budowlane w szerokim zakresie to śmieci, którym nadano kod 17 09 04. Kontener, które zawiera tego typu nieczystości charakteryzuje się niejednorodnością. Nie można więc gromadzić w nim wybranych odpadów w przewadze. Praktyka pokazuje, że za omawiane śmieci uznaje się przedmioty różnego pochodzenia, których nie ma aż tyle, aby każdego z nich zamawiać oddzielny kontener. Mogą to więc być np. tapety, okleiny, folia malarska czy też rurki PCV.
  • Odpady o kodzie 17 03 80kontener na odpady może także posłużyć do wywozu papy. Pod kątem odpadowym ma ona kod 17 03 80 i z reguły powinna być gromadzona oddzielnie. Wywóz papy rozlicza się z reguły biorąc pod uwagę dwa składniki: transport i masę nieczystości. W przeciwieństwie do miksu budowlanego, odpady papy powinny być jednorodne i nie zanieczyszczone przez inne frakcje.
  • Odpady o kodzie 17 01 01, 17 01 02, 17 01 07kontener na gruz to jeden z częściej poszukiwanych zbiorników. Nie może to nikogo zaskakiwać, skoro gruz powstaje przy okazji każdych prac remontowych. Wymiana płytek ceramicznych czy sanitariatów to tylko niektóre z okazji generujących duże ilości wspominanego materiału. Użycie odpowiedniego kodu do sporządzenia karty przekazania odpadu wynika z rodzaju gruzu z jakim mamy do czynienia.
  • Odpady o kodzie 17 06 04odpady budowlane są reprezentowane także przez styropian. Jak powszechnie wiadomo jest to jeden z podstawowych materiałów do docieplenia i używa się go w budownictwie na masową skalę. Styropian jest odpadem o tyle kłopotliwym, że jest lekki, ale zajmuje dużą objętość. Jeśli ktoś z Państwa ma ochotę zgłębić jego tajniki to zapraszamy do lektury artykułu na temat tego, gdzie wyrzucać styropian.

 

Odpady budowlane

Odpady budowlane

Zobacz też:

Co to są odpady opakowaniowe ?
Gdzie wyrzucać ziemię ?
Gdzie wywozić gruzy ?
Wywóz odpadów budowlanych Katowice
Wywóz odpadów budowlanych Koszalin
Wywóz odpadów budowlanych Łódź