Co to są odpady remontowo budowlane?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co to są odpady remontowo budowlane?

Wiele osób zastanawia się, co to są odpady remontowo budowlane. Nie może to dziwić, skoro każdy z nas ma z nimi styczność.

Tego rodzaju śmieci powstają podczas każdych prac związanych z renowacją pomieszczeń i działań na zewnątrz budynków. Jeśli więc np. wymieniamy płytki na tarasie, czy remontujemy dach to musimy liczyć się z koniecznością wywozu odpadów. Odpadów remontowo budowlanych nie można wyrzucać do pojemników na nieczystości. Obojętnie od tego, czy trafią one do koszy na śmieci zmieszane, czy zasilą zbiorniki do segregacji będą one zanieczyszczeniem. Warto więc pomyśleć o tym jak się ich pozbyć już zawczasu. W realiach naszego kraju z odpadami takim jak styropian, papa, folia malarska czy gruz można poradzić sobie na wiele sposobów. Przed podjęciem najlepszej dla nas decyzji warto jednak poznać najważniejsze cechy tego rodzaju nieczystości. Zaliczyć do nich możemy:

Cechy odpadów remontowo budowlanych

  • Przynależność do grupy „17”odpady remontowo budowlane należą do „17” grupy odpadów. Szczegółowy wykaz jej reprezentantów można znaleźć w katalogu odpadów. Wynika z niego np., że gruz może mieć kod 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07, a papa –  17 03 80. Taka wiedza jest szczególnie istotna w obliczu konieczności przygotowywania kart przekazania odpadu. Przypomnijmy, że obowiązek sporządzania tego typu dokumentów spoczywa na firmach, które muszą każdorazowo potwierdzać, gdzie trafiają ich śmieci.
  • Konieczność doboru odpowiedniego konteneraodpady remontowo budowlane wywozi się w kontenerach lub workach typu big bag. Przed wynajmem zbiornika warto wziąć pod uwagę nie tylko jego pojemność, ale i typ. Nie wszystkie kontenery wykazują te same cechy użytkowe. Zbiorniki do gruzu są z reguły otwarte, a do pozostałych frakcji zamknięte. Decydują o tym względy praktyczne takie jak np. zabezpieczenie śmieci przed rozwiewaniem.
  • Różne zasady segregacjiwynajem kontenera na odpady remontowo budowlane podlega regulaminowi zbiórki śmieci poremontowych, które nie w każdej firmie wywozowej jest taki sam. Warto więc dokładnie sprawdzić jego zapisy, aby uniknąć konieczności ponownego przesegregowania nieczystości.

 

Odpady budowlano remontowe

Odpady budowlano remontowe

 

Zobacz też:

Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?
Do czego służy kontener 3 M3 ?
Kody odpadów budowlanych
Wywóz odpadów budowlanych Białystok
Wywóz odpadów budowlanych Bydgoszcz
Wywóz odpadów budowlanych Częstochowa