Co to są śmieciarki?
Spis treści:
Śmieciarki to pojazdy, które na stałe wpisały się w krajobraz naszych miast i wsi. Dla niektórych są one dość uciążliwymi towarzyszami ulic, a inni traktują je z prawdziwą nostalgią.
Pojazdy komunalne cieszą dzieci, a co bardziej przesądne osoby na ich widok chwytają się za guzik lub wypowiadają życzenie. Pora jednak na tą chwilę w ten odrobinę romantyczny wstęp wnieść trochę wiedzy i przedstawić rodzaje śmieciarek, które odbierają nieczystości z naszych posesji. Do najpopularniejszych przedstawicieli tego rodzaju floty zaliczyć możemy:
Jakie są rodzaje śmieciarek?
- Śmieciarki jednokomorowe – pojazdy posiadające zabudowę z 1 komorą zasypową to tzw. „śmieciarki jednokomorowe”. Mogą one w jednym czasie zbierać zgodnie z przepisami tylko 1 typ nieczystości. Śmieciarkę jednokomorową stosunkowo łatwo odróżnić od wielkomorowej. Patrząc na jej odwłok możemy zauważyć, że nie jest on przedzielony żadną grodzią. Samochody jednokomorowe poruszają się zazwyczaj w obszarach o gęstej zabudowie, gdzie występuje duża liczba posesji.
- Śmieciarki „myjki” – wśród śmieciarek prawdziwą arystokrację stanowią tzw. „myjki”. Pojazdy te mają 1 komorę załadunkową wyposażoną w głowice, które wypuszczają wodę pod ciśnieniem. Cały proces odbywa się w cyklu zamkniętym co sprawia, że ścieki nie przedostają się na zewnątrz. Dodatkowym wyposażeniem „myjek” są także lance do obmywania wierzchniej części kosza na śmieci.
- Śmieciarki wielokomorowe – zwłaszcza na terenach wiejskich bardzo często można spotkać się z sytuacja, w której do 1 pojazdu ładowane są 2 lub więcej frakcji odpadów. O ile mamy do czynienia z uczciwym przedsiębiorcom to zapewne jego brygada wywozowa korzysta ze śmieciarki wielokomorowej. Tego typu działania mają sens ekonomiczny oraz środowiskowy. Przy obecnych cenach paliwa maleje jego zużycie, a dodatkowo zmniejsza się emisja spalin do atmosfery.
Śmieciarki zwane są także pojazdami bezpylnymi z funkcją kompaktującą. Oznacza to, że mogą one przy okazji zbiórki także prasować śmieci i zmniejszać ich objętość. Zabudowy najpopularniejszych samochodów mają od 16 do 30M3, a tonaż przewożonego ładunku zazwyczaj nie przekracza 10 ton. Do śmieciarek nie wolno ładować gruzu ani odpadów budowlanych. Jeśli więc mamy do wyrzucenia tego rodzaju nieczystości to warto wybrać usługi takiej firmy jak np. wywóz gruzu Lubin.
Zobacz też:
Czy odpady bio można wyrzucać w workach?
Wynajem kontenera na śmieci
Co to są odpady opakowaniowe?
Gdzie wyrzucać worki po cemencie?
Kontener na odpady budowlane Gniezno
Kontener na odpady budowlane Goleniów