Co zrobić z makulaturą?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co zrobić z makulaturą?

Wielu właścicieli firm zastanawia się co zrobić z makulaturą. Odpad ten powstaje masowo nie tylko w dużych centrach dystrybucyjnych, ale i wszędzie tam, gdzie prowadzony jest handel lub świadczone są usługi.

Kwestie zagospodarowania makulatury są zatem zawsze na porządku dziennym i warto zająć się nimi w odpowiedni sposób. Jeśli zatem i u Państwa odpady o kodzie 15 01 01 pojawiają się w sposób masowy to czym prędzej należy znaleźć sposób na skuteczne pozbycie się takich śmieci jak kartony, czy też papierowe obwoluty. Ścieżka postępowania z makulaturą zależy od ilości z jakimi mamy do czynienia w danym miejscu. Do najpopularniejszych metod pozbycia się odpadów z papieru zaliczyć możemy:

Jak zagospodarować odpady makulatury?

  • Selektywną zbiórkę makulatury w pojemnikach na odpady – jeśli śmieci widniejących w katalogu odpadów jako 15 01 01 nie powstaje zbyt wiele to dobrym pomysłem będzie podpisanie umowy na cykliczny odbiór makulatury. W tym celu należy znaleźć odpowiednią firmę komunalną lub zgłosić się do naszych specjalistów od wywozu odpadów. Makulaturę gromadzi się w pojemnikach koloru niebieskiego, które mogą mieć pojemność 60,120,240, 660, 770 lub 1100 litrów. Zazwyczaj częstotliwość przyjazdu śmieciarki określa się samodzielnie i zależy ona od Państwa potrzeb.
  • Odbiór makulatury w kontenerachobowiązek selektywnej zbiórki odpadów spoczywa na wszystkich przedsiębiorstwach. Można go realizować na wiele sposobów. W przypadku makulatury, której wolumen przekracza możliwości małych koszy na śmieci w alternatywie można skorzystać z kontenerów. Mogą mieć one pojemność 5,7,12,16 lub 36 M3. Z uwagi na fakt, że makulatura posiada znaczącą objętość, duzi wytwórcy odpadów powinni wziąć pod uwagę również zakup prasy.
  • Samodzielne dostarczanie makulatury do skupu – jeśli nadal nie wiemy, co zrobić z makulaturą to można również wziąć pod uwagę samodzielne dostarczanie jej do recyklingu. Niemal w każdym miejscu naszego kraju są skupy tego surowca, które za odpad są w stanie Państwu zapłacić. Opłacalność sprzedaży surowców zależy w dużej mierze od aktualnej ceny skupu i takich czynników jak choćby koszty paliwa.

 

Co zrobić z makulaturą?

Co zrobić z makulaturą?

 

Zobacz też:

Kontener na odpady wielkogabarytowe
Koszt wywozu gruzu
Pojemnik na gruz
Wywóz gruzu Gniezno
Wywóz gruzu Katowice
Wywóz gruzu Legnica