Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?

Wiele osób zastanawia się, czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Dylematy oraz wątpliwości mają przede wszystkim osoby, które prowadzą prace remontowe.

Określenie śmieci niesegregowane jest bowiem bardzo różnie interpretowane i może budzić dwojakie skojarzenia. Tymczasem kosze na nieczystości niesegregowane służą jedynie do gromadzenia odpadów komunalnych. Oznacza to, że nie można do nich wyrzucać takich śmieci jak:

Jakich odpadów nie wolno gromadzić w pojemnikach na śmieci zmieszane?

  • Gruz – aby odpowiedzieć na pytanie, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, warto zacząć od przytoczenia najbardziej typowego przykładu. Wiele osób wykorzystuje kosze w kolorze czarnym do zbierania gruzu, który powstał przy okazji drobnych prac remontowych. Tego typu działanie jest błędne i może skutkować brakiem odbioru śmieci i koniecznością przesortowania całej zawartości zbiornika.
  • Odpady budowlane – prace remontowe wiążą się z powstawaniem sporej ilości odpadów budowlanych. I choć czasami przypominają one śmieci budowlane to nie wolno ich wyrzucać do pojemników na odpady niesegregowane. Na śmieci takie jak brudna folia, skrawki tapet czy fragmenty rurek z PCV należy zamówić kontener lub samodzielnie zawieźć odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki.
  • Odpady z selektywnej zbiórki śmieci – w naszym kraju system odbioru śmieci zakłada dzielenie strumienia odpadów na 5 frakcji. W koszach koloru czarnego nie można zatem gromadzić takich śmieci jak plastik, metale, szkło, papier i bio. Obowiązek ten wynika z konieczności jakie nakładają przepisy środowiskowe. Począwszy od 01.07.2021 każda firma bądź osoba fizyczna musi zbierać śmieci oddzielnie.
  • Leki i odpady niebezpieczne – w gospodarstwach domowych powstaje wiele odpadów, których nie można wyrzucać do czarnych pojemników na śmieci. Zaliczyć można do nich np. chemikalia oraz leki. Przyjmowaniem śmieci sprawiających kłopot zajmują się PSZOK – i. Odpady takie jak przeterminowane tabletki, czy syropy można tam oddać na podstawie złożonej wcześniej deklaracji śmieciowej.
  • Sprzęt elektro – aby rozwiać wątpliwości związane z tym, czego nie wyrzucać pojemnika na odpady zmieszane warto poruszyć kwestie sprzętu elektro. I choć telewizora nie wyrzucimy do kosza o pojemności 120 litrów to w czarnych zbiornikach na odpady można znaleźć jakie odpady jak choćby drobny sprzęt RTV i AGD. Za gromadzenie nieczystości zasilanych prądem w przydomowych pojemnikach grozi surowa kara, która może wynieść nawet 5000 złotych.

 

Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?

Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?
Gdzie wywieźć śmieci z budowy?
Pojemnik na gruz
Wywóz odpadów budowlanych Katowice
Wywóz odpadów budowlanych Koszalin
Wywóz odpadów budowlanych Łódź