Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady?

W dobie zwiększonej troski o dobro naszej planety, którą wywołuje fala niepokojących zjawisk klimatycznych, zadajemy sobie wiele pytań dotyczących ekologii. Jednym z najbardziej popularnych jest pytanie o to, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady.

I choć z pozoru brzmi ono kuriozalnie to w naszym otoczeniu, można znaleźć śmieci, które nie nadają się do gromadzenia w przydomowych zbiornikach na nieczystości. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z dość ograniczonej liczby koszy. W chwili obecnej mamy do czynienia z selektywną zbiórką odpadów, która jest zawężona do pięciu frakcji. Siłą rzeczy nie obejmują ona zatem takich śmieci jak:

Jakich odpadów nie powinno być w pojemnikach na śmieci?

  • Odpady budowlane – jednym z przykładów na to, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady są nieczystości budowlane. Odpadów z grupy „17” takie jak np. 17 09 04 nie można bowiem zakwalifikować ani do szkła, papier, tworzyw sztucznych czy też śmieci niesegregowanych. Chcąc pozbyć się starej wykładziny, boazerii lub paneli musimy tego typu nieczystości zawieźć do PSZOK – u lub też wynająć specjalny kontener na odpady. To samo tyczy się także gruzu, który tylko z pozoru nie zagraża systemowi zbiórki. Twarde i duże elementy takie jak cegły czy płyty betonowe mogą nie tylko uszkodzić pojemniki, ale i elementy hydrauliczne w śmieciarce.
  • Leki – do dużego uchybienia, które może spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia zaliczyć możemy wyrzucanie do koszy na nieczystości leków. Z uwagi na fakt, że są to substancje chemiczne, ich niekontrolowane przedostanie się do środowiska może wywołać lawinę niepożądanych zdarzeń. Włączyć do nich możemy np. powstanie superbakterii, odpornej na antybiotyki i zanieczyszczenie wód gruntowych. Leków pozbywamy się poprzez zawiezienie ich do apteki lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
  • Sprzęt elektro – jeśli chcemy rozwiać dylematy związane z tym, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady i patrzymy na stary telewizor to lepiej od razu znaleźć dla niego inne miejsce. Za umieszczenie go w koszu na śmieci czeka nas surowy mandat, który może wynieść nawet 5000 złotych. Odpowiednim miejsce dla mikserów, pralek, słuchawek od smartfona i zużytego komputera będzie PSZOK lub zbiórki organizowane w terenie przez Gminy.

 

Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady?

Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady?

 

Zobacz też:

Czego nie wyrzucać do kontenera na odpady budowlane?
Koszt podstawienia kontenera na śmieci
Podstawienie kontenera na gruz
Wywóz szamba Poznań
Kontener na odpady budowlane Czeladź
Kontener na odpady budowlane Czerwionka-Leszczyny