Czy wiesz, jak segregować śmieci w domu?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Podpowiadamy, jak segregować śmieci w domu

Wiele osób zastanawia się jak segregować śmieci w domu. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro powszechny obowiązek segregacji obowiązuje od dobrych kilku lat.

Chcąc być w zgodzie z przepisami, a przede wszystkim własnym sumieniem warto dokładniej przyjrzeć się nieczystościom i postępować z nimi we właściwy sposób. Nie jest to jednak wcale takie proste. Wokół nas występuje bardzo wiele różnego rodzaju przedmiotów. Ścieżka postępowania z nimi może być bardzo odmienna. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ich przynależność do danej grupy odpadów oraz pozostałe właściwości. W typowym gospodarstwie domowym oraz we firmach, które nie wytwarzają śmieci z produkcji mamy do czynienia przede wszystkim z:

Jak selektywnie zbierać odpady w domu i w firmie?

  • Odpadami komunalnymi – na pytanie jak segregować śmieci w domu odpowiedzią mogą być pojemniki lub worki do odpadów, które obejmują 5 podstawowych frakcji nieczystości. Zbieranie nieczystości z podziałem na metale, tworzywa sztuczne, szkło, bio, papier i zmieszane jest obligatoryjne i dotyczy zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorstw. Jeśli więc chcemy pozbywać się nieczystości zgodnie z wytycznymi Ustawy to mamy odgórny obowiązek dzielenia ich na wyżej wymienione składowe.
  • Odpadami budowlanymi – informacje na temat tego jak segregować śmieci w domu są poszukiwane bardzo często przy okazji różnego rodzaju remontów lub modernizacji budynków. Do najczęstszych wątpliwości, które towarzyszą każdemu z nas zaliczyć można możliwości związane z tym, czy odpady budowlane można wyrzucać do koszy na selekcję. Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście negatywna. Śmieci z grupy „17” muszą być dowiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zagospodarowane w kontenerze na śmieci poremontowe.
  • Odpadami elektro – dzisiejszy świat jest wprost „najeżony” elektroniką. Takie urządzenia jak komputery lub smartfony trzeba jednak co jakiś czas wymieniać i we właściwy sposób pozbywać się ich poprzedników. Zgodnie z prawem stary sprzęt elektro trzeba zbierać w sposób selektywny tzn. dowozić do PSZOK – u, oddać stary sprzęt w zamian za nowy w sklepie RTV i AGD lub poszukać przedsiębiorstwa zbierającego tego rodzaju nieczystości.

 

Jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu?

 

Zobacz też:

Czym jest czysty gruz budowlany?
Segregacja odpadów komunalnych
Do czego służy kontener 3 M3?
Wywóz śmieci budowlanych
Kontener na odpady budowlane Gostyń
Kontener na odpady budowlane Grajewo