Czym jest utylizacja odpadów budowlanych?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Na czym polega utylizacja odpadów budowlanych?

Utylizacja odpadów budowlanych zajmuje uwagę wszystkich osób, które mają z nimi do czynienia. Aby skutecznie ją przeprowadzić, warto znać możliwości ułatwiające ten proces i wiedzieć co to są odpady budowlane.

Z informacji zawartych w katalogu odpadów wynika, że do tego typu nieczystości zalicza się wszystkie nieczystości z grupy „17”. Wśród śmieci które się tam znajdują prym wiodą przede wszystkim papa, styropian, tworzywa sztuczne oraz zmieszane odpady budowlane. Do skutecznych metod pozbycia się ich zaliczyć możemy:

Jak zutylizować odpady budowlane?

  • Zamówienie kontenera na odpadyutylizacja odpadów budowlanych może przebiegać w workach typu big bag lub kontenerach. Gdy nieczystości jest więcej polecamy drugie z wyżej wymienionych rozwiązań. Zamawiając zbiornik na odpady budowlane mamy pewność, że w całości opuszczą one plac budowy. Z komercyjnego wywozu śmieci z grupy „17” muszą skorzystać przedsiębiorstwa. Do dyspozycji mieszkańców pozostawiono alternatywną metodę, którą omówimy poniżej.
  • Wywóz śmieci do PSZOKutylizacją odpadów budowlanych zajmują się także Gminy. Instytucje te wyżej wymienione czynności realizują za pośrednictwem przedsiębiorstw, które wygrały postępowania przetargowe na danym terenie. W gestii firm komunalnych leży przeważnie obsługa PSZOK – u do którego można dostarczyć nieczystości budowlane. Bardzo często obowiązują tutaj jednak limity ilościowe, a warunkiem zrzucenia śmieci jest aktywna deklaracja odpadowa. Jak pisaliśmy we wcześniejszym akapicie, z PSZOK – u nie mogą skorzystać takie podmioty jak choćby firmy reprezentujące branże budowlaną.
  • Skorzystanie z usług platformy odpadowej – na rodzimym rynku usług wywozowych istnieją platformy informatyczne, które agregują oferty na wywóz gruzu i wywóz odpadów budowlanych. Jedna z nich została stworzona przez nas. Oferujemy wywóz śmieci z grupy „17” oraz darmową obsługę BDO. Ostatnia z wymienionych czynności może przydać się przede wszystkim osobom zamawiającym wywóz odpadów dla swoich przedsiębiorstw. Korzystając z naszych usług pozbywacie się Państwo obowiązku każdorazowego sporządzania kart przekazania odpadu, co zmniejsza nakłady czasowe na prace administracyjne. Zachęcamy do kontaktu z nami przez cały tydzień. Na każdą wiadomość odpowiemy przed upływem 1 doby.

 

Utylizacja odpadów budowlanych

Utylizacja odpadów budowlanych

 

Zobacz też:

Jak przebiega utylizacja gruzu?
Gdzie wyrzucać odpady bio?
Gdzie wyrzucać odpady elektro?
Wywóz szamba Gdańsk
Kontener na odpady budowlane Białystok
Kontener na odpady budowlane Bielawa