Dlaczego gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanymi?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Z jakiego powodu gruzu nie wolno mieszać z odpadami zmieszanymi?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanymi. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele przesłanek, ale trudno jest je nieraz zrozumieć.

Dla wielu z nas śmieci to przecież tylko śmieci i powinny znaleźć się w standardowych kubłach na śmieci. Tymczasem przepisy, oraz zdrowy rozsądek są w tej materii nieubłagane. Odpady komunalne w rozumieniu ustawy to takie nieczystości jak: śmieci niesegregowane, metale, tworzywa sztuczne, papier, bio i szkło. I choć wydaje się to oczywiste to nadal spotykamy się z sytuacjami, które przeczą takiemu porządkowi. Tym wszystkim, którzy mają wątpliwości związane z prawidłową segregacją odpadów postaramy się wyjaśnić  niektóre niuanse. O tym, że gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanymi decydują takie aspekty jak:

Co może spowodować pomieszanie gruzu z odpadami zmieszanymi?

  • Możliwość uszkodzenia śmieciarki – gruz ze względu na swoją strukturę bywa ciężki i twardy, co odróżnia go od odpadów komunalnych. Pojazdy bezpylne, czyli tzw. śmieciarki wyposażone są w prasy hydrauliczne, których celem jest zmniejszenie objętości odpadów. Mechanizm ten jest dość czuły i podatny na uszkodzenia. Gruz w tej sytuacji może być zagrożeniem dla poszczególnych elementów zasypu i nie powinien znaleźć się w koszu na śmieci. Awaria, któregoś z układów może zaowocować kosztowną naprawą i wyłączeniem samochodu z pracy.
  • Zwiększone koszty utylizacji – gruz jest odpadem, który ma dość spory ciężar. Jeden metr sześcienny tego materiału może ważyć nawet 2,2 Mg. W przypadku odpadów komunalnych wagi te oscylują wokół maksymalnie 200 kilogramów. Jeśli więc ktoś wpadnie na pomysł wrzucenia płytek ceramicznych, ścianek działowych czy betonu do kosza na śmieci to koszty zagospodarowania ładunku mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie.
  • Pęknięcie śmietników – gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanymi także dlatego, że może on być przyczyną pęknięć w pojemnikach. Kosze na śmieci są bowiem wykonane z tworzywa sztucznego i muszą spełniać normę PN:EN 840-1. Waga gruzu powoduje, że wyłamują się ranty w pojemnikach i odpadają kółka, co sprawia że zbiornik nie nadaje się do użytku.

 

Dlaczego gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanym?

Dlaczego gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanym?

 

Do wywozu gruzu polecamy nasze kontenery na gruz.

Zobacz też:

Co to są odpady zielone?
Gdzie wyrzucać ziemię?
Gdzie wywozić gruzy?
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock