Dlaczego warto segregować śmieci

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Nie każdy zna odpowiedź na pytanie, dlaczego warto segregować śmieci. Taki stan rzeczy nie jest niczym pozytywnym skoro zewsząd słyszymy, że należy prowadzić selektywną zbiórkę odpadów.

Znaczenie segregacji śmieci dla naszej planety

Każdy chyba przyzna, że aby coś robić dobrze, trzeba wierzyć w sens swoich wysiłków. I choć nieraz słyszymy, że ekipy wywozowe mieszają ze sobą poszczególne frakcje nieczystości to nadal rozdzielanie strumienia odpadów na plastik, szkło, papier i bio jest podstawą systemu zbiórki śmieci w naszym kraju. Powodów dla których tak się dzieje jest co najmniej kilka. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

Co daje nam segregacja śmieci?

  • Ograniczenie ilości odpadów zmieszanych – aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto segregować śmieci warto się im przyjrzeć całościowo. W dobie dużej powszechności różnego rodzaju opakowań wyrzucanie nieczystości do poszczególnych pojemników jest istotne przede wszystkim dlatego, że zmniejsza się ilość odpadów niesegregowanych. Selektywna zbiórka nieczystości daje ponadto duże oszczędności energii, gdyż nie trzeba surowców wybierać ze śmieci w sposób mechaniczny.
  • Tańsza zbiórka śmieciodpady zebrane selektywnie są tańsze w odbiorze od śmieci zmieszanych. 1 Tona tworzyw sztucznych, papieru czy szkła może być nawet trzykrotnie tańsza w zagospodarowaniu. Segregacja śmieci pozwala oszczędzić nam pieniądze, o ile prowadzona jest w sposób zgodny ze sztuką. To ostatnie oznacza, że przed wyrzuceniem do pojemnika takie surowce jak plastikowe butelki lub kartony należy zgnieść i zadbać o jak najlepszą jakość gromadzonego ładunku.
  • Możliwość recyklingu – recykling to jedna z najprostszych odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto segregować śmieci. Firmy, które zajmują się tą dziedziną gospodarki potrafią bardzo skutecznie postępować z nieczystościami i nieraz dać im drugie życie niemal w 100%. W ten sposób oszczędzamy naturalne zasoby naszej planety i nie dopuszczamy do sytuacji, która wydarzyła się wieki temu na Wyspie Wielkanocnej.
  • Ograniczenie marnotrawstwasegregacja śmieci może mieć także wymiar społeczny. Chodzi tutaj przede wszystkim nie tylko o gromadzenie nieczystości w odpowiednich zbiornikach, ale o kwestie związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Jedną z jej przesłanek jest np. odnawianie sprzętów elektronicznych, czy wprowadzanie do handlu używanych ubrań. Każdy z nas może być współautorem sukcesu środowiskowego naszej planety, o ile będzie kierował się dobrą praktyką, która zakłada przekazanie wybranych przedmiotów do odpowiednich organizacji lub innych osób.

 

Dlaczego warto segregować śmieci?

Dlaczego warto segregować śmieci?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać popiół z pieca, kominka?
Gdzie wyrzucać kartony?
Gdzie wyrzucać folię?
Gdzie wyrzucać wełnę mineralną?
Kontener na odpady budowlane Hajnówka
Kontener na odpady budowlane Iława