Do czego służy kontener 3 M3?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Do czego przyda się kontener 3 M3 ?

Kontener 3 M3 to w odróżnieniu od kontenera 7 M3 nieco mniejszy zbiornik na odpady budowlane i gruz. Jego wynajem wiąże się z koniecznością wywiezienia śmieci, które powstały w trakcie prac remontowych.

Podobnie jak w przypadku innych zbiorników na nieczystości z grupy „17” jest on wykonany z metalu i posiada konstrukcję otwartą. Kontenerów o pojemności trzech metrów sześciennych używa się wówczas, gdy mamy do czynienia z niewielkim strumieniem odpadów. W przypadku dużych budów jest to najzwyczajniej nieopłacalne. Na taki stan rzeczy wpływa fakt, że koszt wywiezienia w nich 1 M3 śmieci jest jednostkowo większy.  Zbiorniki na śmieci, o których mowa mają przeznaczenie zgodne z celem do jakiego zostały zamówione. Do przykładowych nieczystości, które można w nich gromadzić zaliczyć możem:

Jakie odpady możemy zbierać w kontenerze 3 M3 ?

  • Gruz kontener 3 M3 to optymalne rozwiązanie dla osób, które mają do wyrzucenia niewielką ilość gruzu. Do pojemnika, o którym mowa mogą zmieścić się np. potłuczone płytki ceramiczne lub ścianka działowa, czy piec kaflowy. Jeśli więc remont nie zapowiada się bardzo spektakularnie to może być on wystarczający do wywozu odpadów takich jak 17 01 01, 17 01 02 czy 17 01 07.
  • Papa – wiele osób musi przeprowadzić skuteczny wywóz papy. Odpad ten jest o tyle problematyczny, że niewiele Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest go w stanie przyjąć od mieszkańców. Niewielkie ilości papy np. z dachu działki ROD lub pomieszczenia gospodarczego można umieścić w kontenerze 3 M3. Usługa odbioru papy bardzo często ma 2 czynniki kosztowe. Pierwszym z nich jest transport, a drugim masa odpadu.
  • Zmieszane odpady budowlane – papa i gruz to nie jedyne odpady poremontowe, które spotyka się podczas inwestycji. Oprócz nich na masową skalę występują także odpady o kodzie 17 09 04. W praktyce są one tzw. miksem śmieci lekkich takich jak folie, czy pozdzierane tapety. Niektóre firmy komunalne oferują do ich wywozu kontenery 3 M3. Mogą pomieścić one do 1 tony takich nieczystości.

 

kontener-3M3

Kontener 3 M3

 

Zobacz też:

Jak powinna przebiegać utylizacja odpadów budowlanych?
Jak przebiega odbiór śmieci?
Wynajem kontenera na gruz
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock