Gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci?

Wiele osób zastanawia się, gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci. Tematyka ta dotyczy zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorstw.

Zgodnie z przepisami należy bowiem wykazać się transparentnością w zakresie gospodarowania odpadami. Najprostszą metodą, aby proces ten nie rodził wątpliwości jest zawarcie odpowiedniej umowy. Tymczasem nad nieczystościami w dużej mierze pieczę sprawują Gminy i dlatego warto podsumować, co zrobić w konkretnej sytuacji. Zagadnienia związane z umowami na odbiór odpadów warto rozważyć pod kątem konkretnych przypadków. W kontekście tym warto wyróżnić przede wszystkim takie grupy odbiorców jak:

Kto musi podpisać umowę na wywóz nieczystości?

  • Mieszkaniec na posesji zamieszkałej – osoby, które przeprowadzają się z zabudowy wielolokalowej do domku jednorodzinnego bardzo często wpisują w pasek wyszukiwarki Google frazę: gdzie podpisać umowę na odbiór śmieci. Nie ma się co dziwić, skoro wcześniej wszelkie czynności związane z zapewnieniem odpowiednich mediów robił za nich administrator. Jeśli należycie Państwo do tej Grupy to zgodnie z przepisami zamiast umowy na odbiór nieczystości musicie złożyć odpowiednią deklarację. Czynności tej można dokonać albo w Urzędzie Gminy, albo w Urzędzie Miasta. Osoby prywatne są z założenia częścią zatwierdzonego przez lokalne organy systemu zbiórki.
  • Mieszkaniec na posesji niezamieszkałej – działkowcy czy np. osoby posiadające domek nad jeziorem również interesują się tym, gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci. W zależności od Gminy są one wyłączone z systemu odbierania śmieci lub mogą być jego częścią dobrowolnie. W przypadku braku możliwości złożenia deklaracji należy wyszukać podmiot, który może odbierać nieczystości komunalne na terenie, gdzie znajduje się posesja niezamieszkała. Warto dodać, że niekoniecznie musi to być zwycięzca postępowania przetargowego, a jedynie przedsiębiorstwo posiadające odpowiednie decyzje na odbiór nieczystości.
  • Przedsiębiorstwo – wiele nowo powstałych firm, ale również takich które chcą zmienić operatora szuka informacji na temat tego, gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci. W myśl Ustawy są one zobligowane są one do tego, aby Usługodawcy poszukać samodzielnie. Należy przy tym pamiętać, że odpady muszą być zbierane selektywnie i przez podmioty uprawnione do tego procederu. W żadnym przypadku śmieci nie powinno się powierzać przypadkowym firmom.

 

Gdzie podpisać umowę na wywóz śmieci?

Gdzie podpisać umowę na odbiór odpadów?

 

Zobacz też:

Czym jest utylizacja odpadów budowlanych?
Gdzie wyrzucać kartony?
Gdzie wyrzucać meble?
Wywóz szamba Częstochowa
Kontener na odpady budowlane Biała Podlaska
Kontener na odpady budowlane Białogard