Gdzie wyrzucać drewno?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać drewno i nie narazić się na kłopoty?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać drewno. W końcu należy ono do grona odpadów budowlanych i bardzo często powstaje podczas prac rozbiórkowych lub wykończeniowych.

Sposobów na pozbycie się drewna jest co najmniej kilka. Warto wybrać ten najlepszy.  W ten sposób nie tylko poczynimy spore oszczędności, ale zadbamy o środowisko. Pod kątem odpadowym drewno ma kod 17 02 01. Do skutecznych metod na pozbycie się drewna zaliczyć możemy:

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać drewno

  • Zamówienie kontenera na drewno – aby, odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać drewno warto rozważyć zamówienie kontenera, w którym będzie można go składować. Ofertę na podstawienie tego typu zbiornika można uzyskać wśród lokalnych firm komunalnych lub uzyskać ją w naszym biurze obsługi klienta. Zamawiając kontener na drewno trzeba jasno określić z jakim odpadem mamy do czynienia. Bardzo często bywa, że drewno zanieczyszczone jest substancjami niebezpiecznymi i musi zostać wywiezione z budowy pod innym kodem odpadu (np. 19 12 06*). Drewno, które spełnia kryterium odpadu niebezpiecznego to takie, które jest np. nasączone chemikaliami.
  • Wywiezienie drewna do PSZOK – z uwagi na fakt, że odpady drewna mogą być wygenerowane nie tylko przez przedsiębiorstwa budowlane, ale i osoby prywatne, czasami można oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu miejsca istnieją na terenie niemal każdej Gminy i można je odszukać np. w Internecie. Praktyka pokazuje, że bardzo często drewno nie jest odróżniane od innych odpadów budowlanych i zbiera się je razem z innymi odpadami mającymi kod 17 09 04.
  • Przekazanie drewna osobie fizycznej – bywają sytuacje, że na pytanie gdzie wyrzucać drewno odpowiedzą nam nasi najbliżsi. Drewno można przekazać osobie fizycznej do wykorzystania jako paliwo pod warunkiem, że nie jest ono zanieczyszczone takimi substancjami jak: impregnaty czy powłoki ochronne. W niektórych przypadkach może ono posłużyć także do drobnych napraw czy majsterkowania. Stanowi o tym, załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r., który zawiera również listę innych kodów, z którymi można postąpić podobnie.

 

Gdzie wyrzucać drewno ?

Gdzie wyrzucać drewno ?

 

Zobacz też:

Jakie są kolory pojemników na odpady ?
Wypożyczenie kontenera na gruz
Wywóz gruzu i jego koszty
Wywóz odpadów budowlanych Białystok
Wywóz odpadów budowlanych Bydgoszcz
Wywóz odpadów budowlanych Częstochowa