Gdzie wyrzucać kartony?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać kartony według ich pochodzenia?

Duża część z nas zastanawia się, gdzie wyrzucać kartony. Nie omawialibyśmy jednak tego tematu, gdyby nie fakt, że nie jest on wcale prosty. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.

Jednym z główną przyczyn pytania, kierowanego na wstępie niniejszego artykułu jest fakt, że za karton przyjmuje się bardzo wiele odpadów, które w rzeczywistości wcale nim nie są. Problem wyrzucania kartonu warto więc doprecyzować. Aby zasady segregacji pozostały nam w pamięci warto to zrobić na konkretnych przykładach. Oto najpopularniejsi przedstawiciele opakowań kartonowych w naszym codziennym życiu:

Gdzie wyrzucać kartony?

  • Karton po mleku – aby  odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać kartony po mleku, trzeba zdać sobie sprawę, że wcale nie jest on do końca kartonem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż gdyby był on z papieru zapewne nie nadawałby się on do przechowywania mleka. W zależności od regionu w Polsce tego typu opakowania wyrzuca się do pojemników na papier lub na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli chcemy upewnić się co z nimi zrobić, najlepiej sprawdzić lokalne zasady segregacji.
  • Zatłuszczone kartony  – kartony, które są zatłuszczone lub zaolejone nie nadają się do recyklingu. Patrząc na ten temat szerzej ich przeznaczeniem jest pojemnik w kolorze czarnym, który służy do przechowywania śmieci niesegregowanych. Dbanie o ekologię jest jeszcze skuteczniejsze w momencie, gdy będziemy starali się uchronić papier przed potencjalnymi zabrudzeniami. W tym celu warto unikać gromadzenia go w pobliżu możliwych źródeł zanieczyszczeń.
  • Kartony z prac remontowych – aby odpowiedzieć, gdzie wyrzucać kartony, które służyły np. do ochrony podłogi przed zabrudzeniem farbą warto zdać sobie sprawę jaki będą one miały kod odpadu. Fakt użycia ich przy tego typu pracach, sprawia, że przynależeć będą one do tzw. grupy „17”. Aby pozbyć się ich z terenu prowadzenia prac budowlanych trzeba zamówić do tego celu kontener. Każdy z Państwa może to zrobić za pośrednictwem witryny Gruzy.pl.
  • Kartony opakowaniowe – kartony po sprzętach AGD, czy też paczkach otrzymanych od kurierów można zagospodarować w pojemnikach na papier. Nadają się one do ponownego przetworzenia pod odwinięciu ich z folii i usunięciu taśmy klejącej, która nieraz jest ich nieodzownym towarzyszem. Warto wziąć to pod uwagę, aby segregacja odpadów była jak najefektywniejsza.

 

Gdzie wyrzucać kartony ?

Gdzie wyrzucać kartony ?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać papę ?
Gdzie wyrzucać puszki po farbie ?
Gdzie wyrzucać śmieci poremontowe ?
Wywóz gruzu Łódź
Wywóz gruzu Lubin
Wywóz gruzu Lublin