Gdzie wyrzucać liście?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać liście?

Wraz z pierwszymi przymrozkami wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać liście. W końcu właśnie wtedy są one największym problemem.

Prawidłowa utylizacja liści

Kłębiące się hałdy pożółkłych części roślin mogą wywołać nie lada frustrację. Mało odporni są na nią właściciele prywatnych terenów zielonych, a także zarządcy większych nieruchomości. Widać to zwłaszcza na terenach osiedli wielomieszkaniowych pod postacią sfrustrowanych pracowników gospodarczych, którzy nie nadążają wyzbierać wszystkiego co spadnie z drzew. I choć część z tego typu odpadów zostanie użyta do różnego rodzaju plac plastycznych to pozostałe 99,9% należy w sposób fachowy zutylizować. Mogą do tego posłużyć:

Co może posłużyć do zbierania liści?

  • Pojemniki na odpady BIO – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać liście warto wziąć pod rozwagę pojemniki w kolorze brązowym. W miejscach, w których nie kompostuje się odpadów są one obowiązkowe i należy z nich korzystać w razie konieczności zagospodarowania odpadów zielonych. W przypadku braku niezbędnej przestrzeni warto pomyśleć o dołożeniu kolejnego zbiornika lub w miarę możliwości zlecić opróżnienie już istniejących koszy. Liście posiadają kod odpadu 20 02 01 i należy do grupy nieczystości komunalnych, odbieranych w ramach gminnego systemu zbiórki.
  • Kontenery na odpady BIO – w przypadku konieczności wyzbierania liści z większego areału pomocne mogą być kontenery na odpady BIO. Z reguły trzeba je zamówić na tzw. „wolnym rynku”, co oznacza, że za wywóz śmieci należy dodatkowo zapłacić. Większe zbiorniki, czyli takie których objętość przekracza 1 M3 są z reguły metalowe, a ich samodzielne przesunięcie jest niemożliwe. Przed podstawieniem kontenera na odpady warto więc dokładnie rozważyć najodpowiedniejsze miejsce. Zapraszamy do zamawiania kontenerów na odpady w naszej firmie.
  • Worki na odpady BIOworki na odpady BIO są naszym zdaniem zdecydowanie najmniej wygodną formą wywozu liście. Bywa jednak, że wiele osób jest na nią skazana ze względu na tzw. „workowy system zbiórki”. Jeśli więc i na nas spadła taka konieczność to warto nie ładować ich po same brzegi. W ten sposób możliwe będzie związanie worków tasiemką, co uniemożliwi ich wysypanie się ze względu na panującą pogodę.

 

Gdzie wyrzucać liście?

Gdzie wyrzucać liście?

 

Zobacz też:

Jaka jest cena wynajmu kontenera biurowego?
Kontener na odpady budowlane Łaziska Górne
Kontener na odpady budowlane Lębork
Sprzątanie
Wywóz odpadów przemysłowych
Gdzie wyrzucać puszki po farbie?