Gdzie wyrzucać odpady elektro?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Wiemy, gdzie wyrzucać elektro w 2022 roku

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie wyrzucać odpady elektro. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro sprzęty zasilane prądem są dziś w codziennym użyciu. Przedmioty takie jak telefony, telewizory czy konsole do gier kiedyś kończą swój żywot i trzeba je jakoś zutylizować.

Odpadów elektro nie można gromadzić w przydomowych pojemnikach na śmieci. Niestety zdarzają się przypadki, że w odpadach znajdują się miksery, farelki, a nawet laptopy.  Za tego typu proceder grozi wysoka kara, które może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Na szczęście w Polsce istnieją metody na legalne i ekologiczne oddanie nieczystości zasilanych energią. Jeśli więc nie chcemy łamać prawa i świadomie podchodzimy do tematyki związanej z ochroną środowiska to zużytym sprzętem powinniśmy postąpić w następujący sposób:

Gdzie wyrzucać odpady elektro?

  • Zawieźć sprzęt do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać odpady elektro warto prześledzić strony Internetowe lokalnego Urzędu Gminy. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat tego, gdzie mieści się najbliższy PSZOK i jakie są godziny jego funkcjonowania. Gminny punkt zbiórki odpadów ma obowiązek przyjąć zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny za darmo od tych osób, które mają złożoną deklarację odpadową lub mieszkają na posesjach wielorodzinnych i uczynił to w ich imieniu administrator. Sprzęt elektro wytworzony przez osoby prywatne należy do śmieci komunalnych i posiada kod 20 01 36 lub 20 01 35*.
  • Zamówić odbiór odpadów elektro – kwestia zużytego sprzętu takiego jak np. komputery lub drukarki nie jest jedynie domeną mieszkańców. Tematykę związaną z tym, gdzie wyrzucać odpady elektro podejmują także przedsiębiorstwa. W końcu to właśnie w firmach powstaje duży wolumen tego rodzaju śmieci i nie zawsze wiadomo co z nimi zrobić. Odbiorem odpadów od firm zajmują się wyspecjalizowane podmioty, których obowiązkiem jest przekazanie ich do recyklingu. W przeważającej większości przypadków odbiór omawianych dziś śmieci jest odpłatny.
  • Przekazać sprzęt elektro osobom w potrzebie – jako portal, który promuje ekologię nie moglibyśmy pominąć najlepszej naszym zdaniem metody na postępowanie ze śmieciami elektro. Jest nią oczywiście przedłużenie ich żywotności, poprzez oddanie osobom znajdującym się w potrzebie. Do tego celu polecamy portale społecznościowe i lokalne grupy z ogłoszeniami. W dużej ilości przypadków sprzęt, o ile jest sprawny, znajdzie swoich właścicieli, a my sami ograniczymy ilość śmieci.

 

Gdzie wyrzucać odpady elektro ?

Gdzie wyrzucać odpady elektro ?

 

Zobacz też:

Wydajny zbiornik na odpady
Wynajęcie małego kontenera na gruz
Wynajem kontenera na gruz
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock