Gdzie wyrzucać pampersy i podpaski?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać pampersy?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać pampersy i podpaski. Nie ma się co dziwić, skoro są to jedne z podstawowych materiałów higienicznych.

W dzisiejszych czasach popularność materiałów jednokrotnego użytku wzrosła do niebagatelnych rozmiarów. Dla przykładu każde nowo narodzone dziecko do końcu okresu pieluchowania zużywa od 5000 do 7000 sztuk. W całym cyklu używania popularnych pampersów powstaje około 2 ton odpadów, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować.

Gdzie wyrzucać pampersy i podpaski?

Zarówno zużyte pampersy jak i pieluchy są bardzo często mylone z innymi rodzajami śmieci. Wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że wykonane są one z wielu różnych materiałów, które nie nadają się do recyklingu. W skład przeciętnych pieluch wchodzi np. pulpa celulozowa, polipropylen i różnego rodzaju kleje. Taki mix sprawia, że zarówno pieluszki jak i podpaski nie nadają się do umieszczania ani w pojemnikach na tworzywa sztuczne, ani koszach do papieru.
W chwili obecnej jedynym miejscem, do którego można wyrzucać materiały higieniczne są śmietniki na nieczystości niesegregowane.

Dla przypomnienia w kontekście tematu dotyczącego tego, gdzie wyrzucać pampersy i podpaski w śmietnikach na odpady zmieszane należy gromadzić także inne odpady higieniczne takie jak choćby waciki kosmetyczne, patyczki do uszu czy zużyte maseczki kosmetyczne.

Informację o tym jakie dodatkowe odpady mogą znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane znajdują się przeważnie na naklejkach znajdujących się na koszach do śmieci. Profesjonalni Wykonawcy tacy jak np. wywóz gruzu Warszawa, dbają o to aby każdy mieszkaniec miał dostęp do informacji związanych z ekologią.

Zmieszane odpady komunalne w rozumieniu obowiązujących przepisów i zasad segregacji służą do gromadzenia śmieci, których nie można wydzielić z całego strumienia nieczystości i umieścić w zbiornikach na metale, tworzywa sztuczne, bio, papier i szkło.

Kryterium to spełniają w całości materiały higieniczne takie jak omawiane dziś pieluchy i pampersy. Nie powinno więc nikogo dziwić, że znajdą się one w towarzystwie takich nieczystości jak choćby popiół, szlaka czy też resztki po jedzeniu. Jeśli więc ktoś zapyta Państwa, gdzie wyrzucać pampersy i podpaski to od razu można mu przedstawić wiążącą odpowiedź.

 

Pampersy gdzie wyrzucać

Pampersy gdzie wyrzucać

 

Zobacz też:

Opakowania tetra pak – gdzie wyrzucać?
Gdzie wyrzucać ziemię?
Co to są odpady komunalne?
Wywóz odpadów budowlanych Katowice
Wywóz odpadów budowlanych Koszalin
Wywóz odpadów budowlanych Łódź