Gdzie wyrzucać popiół z pieca, kominka?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Odpowiadamy na pytanie gdzie wyrzucać popiół?

Wiele osób zachodzi w głowę, gdzie wyrzucać popiół. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro właśnie stoimy u progu nowego sezonu grzewczego. I choć widmo kryzysu energetycznego sprawia, że o opał może być trudno to jednak pomimo wszelkich przeszkód nadal należy pamiętać o ekologii.

Popiół z kominka i jego utylizacja

W kontekście ubocznych produktów spalania jej wykładnia jest dość niejednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego z jakim popiołem mamy do czynienia i gdzie mieszkamy. Patrząc na tego rodzaju odpady trzeba wziąć pod uwagę kilka scenariuszy i rodzaj paliwa, z którego pochodzi popiół. W naszym kraju mamy do czynienia przede wszystkim z:

Gdzie wyrzucać poszczególnie rodzaje popiołu?

  • Popiołem węglowym – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać popiół z pieca, rozważania warto rozpocząć od węgla. To właśnie głównie z tego surowca czerpiemy ciepło oraz energie elektryczną. Popiół z węgla kamiennego należy umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane lub zbierać go oddzielnie do worków lub metalowych koszy na nieczystości. Alternatywa w postaci selektywnej zbiórki popiołu jest możliwa tam, gdzie Gminy podjęły decyzję o zbieraniu wyżej omawianej nieczystości oddzielnie.
  • Popiołem drewnianym np. z drzew owocowych – dzisiaj kominek to stały element posesji jednorodzinnych. Siedzenie przy nim w gronie najbliższych potrafi wprowadzić dobrą atmosferę i umilić wszelkie uroczystości takie jak np. Wigilia czy urodziny któregoś z seniorów. Popiół z drzew owocowych trzeba jednak zagospodarować tak samo jak ten z pieca węglowego. W odróżnieniu od pozostałości po węglu, można to jednak zrobić wrzucając resztki do śmietnika w kolorze brązowym.
  • Popiołem przemysłowym – osobnym odpadem jest tzw. popiół przemysłowy. Możemy się z nim spotkać np. w odlewniach żeliwa czy innych miejscach, gdzie jest on konsekwencją procesu produkcyjnego. W takich sytuacjach najczęściej przedsiębiorcy muszą mieć zgodę na jego wytwarzanie a na utylizacje popiołu trzeb podpisać odrębną umowę. Odbiór popiołu odbywa się na podstawie karty przekazania odpadu, którą trzeba wystawić w systemie BDO. Popiół to odpad, który na skalę przemysłową odbierany jest kontenerach typu „łódka” lub tzw. „mulda”. Proces ten zachodzi w taki sam sposób jak wywóz papy Warszawa.

 

Gdzie wyrzucać popiół?

Wyrzucamy popiół z drewna i węgla

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać stare buty?
Wywóz odpadów i jego rodzaje
Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?
Jakie są kolory pojemników na odpady?
Kontener na odpady budowlane Jarocin
Kontener na odpady budowlane Jarosław