Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia w 2022 roku?

Po świętach Wielkiejnocy wiele osób będzie się zastanawiać, gdzie wyrzucać resztki jedzenia. W końcu większość z nas zostanie żywność, której nie będziemy w stanie skonsumować.

Na taki stan rzeczy wpływ ma bardzo wiele czynników. Najważniejsze z nich są nasze przyzwyczajenia konsumpcyjne. Z reguły jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na święta nie powinno niczego zabraknąć. Tymczasem nasz układ pokarmowy ma swoje granice i nie jest w stanie pomieścić wszystkich serników, babek czy mięsa, które przygotowujemy z tak dużym zaangażowaniem. Z góry można założyć zatem, że podczas świąt pojawi się nadmiarowa ilość odpadów. Warto je odpowiedni sposób posegregować. Do typowych produktów świątecznych, których żywot zakończy się z dużą dozą prawdopodobieństwa w śmietniku zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?

  • Ciasta – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać resztki jedzenia warto swoje rozważania zacząć od słodkości. Niezjedzone mazurki, makowce czy ciasta z galaretka mają określony termin przydatności. Jeśli ich nie zużyjemy to najwłaściwszym miejscem przeznaczenia dla tzw. „placków” będzie kosz na śmieci zmieszane.
  • Chleb – niezjedzony chleb, który nie ma żadnych nadzwyczajnych dodatków i należy do typowych produktów spożywczych należy umieszczać w pojemniku na śmieci biodegradowalne. Tego typu informację należy traktować jako bardzo dobrą, ponieważ niezjedzone pieczywo można przekompostować i wytworzyć z niego nawóz.
  • Mięso – niedzielny i poniedziałkowy obiad zazwyczaj obfituje w duże ilości mięsiwa. Po świątecznym śniadaniu nie zawsze jednak mamy ochotę na siłę „wpychać w siebie” zrazy, kotlety czy nawet najlepiej przyrządzone piersi z kurczaka. Tego typu odpady należy gromadzić w pojemniku koloru czarnego. Służy on do śmieci zmieszanych.
  • Obierki po surowych warzywach i owocach – kolejną pozytywna wiadomością w kontekście odpadowym są produkty roślinne. Obierki po warzywach z Wielkanocnego rosołu trzeba wyrzucić do pojemnika na śmieci biodegradowalne. W kontekście odpadowym mają one kod 20 01 08, a ich nazwa to: odpady kuchenne ulegające biodegradacji.
  • Opakowania z tworzyw sztucznych, szkła i papieru – w XXI wieku żywność zapakowana jest na ogół w opakowania, które podlegają obowiązkowi selektywnej zbiórki nieczystości. Jeśli więc puszka po kukurydzy, opakowanie po jogurcie naturalnym pojawiły się w Państwa kuchni to ich końcowym przeznaczeniem będą kosze na poszczególne selekty.

 

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?

 

Zobacz też:

Jak powinna przebiegać utylizacja odpadów budowlanych?
Jak przebiega odbiór śmieci?
Wynajem kontenera na gruz
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock