Gdzie wyrzucać stare buty?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać buty?

Jesień to czas, w którym duża część z nas wymienia obuwie. Nie ma się co dziwić, skoro wraz z nadejściem chłodniejszych dni trzeba się zaopatrzyć w coś cieplejszego.

W ślad za zmianami pojawiają się pytania związane z tym, gdzie wyrzucać buty. I choć brzmią one prozaicznie to przy dużym wyborze tego typu przedmiotów, odpowiedź na nie do najprostszych nie należy. Najbardziej mylącą kwestią jest różnorodność materiałów z jakich wykonane są buty. Skóra, syntetyki i len to tylko niektóre z substancji używanych do produkcji obuwia. Jeśli więc spotykamy się z sytuacją, w której musimy się pozbyć butów to powinniśmy zagospodarować je w następujący sposób:

Gdzie wyrzucić stare buty?

  • Wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać buty, trzeba zdać sobie sprawę, że są one tworem wielomateriałowym. Nie nadają się zatem ani do pojemnika na tworzywa sztucznego, ani do pozostałych koszy na selekty. Jeśli więc musimy pozbyć się butów w sposób ostateczny to wybór powinien paść na czarny pojemnik do śmieci.
  • Zawieźć do PSZOK – w śmietnikach na odpady niesegregowane nie zawsze jest tyle miejsca, aby włożyć do nich buty. Dużo miejsca zajmują zwłaszcza buty o rozmiarach 44 i większe. W sytuacji, gdy w rodzinie jest dwóch zacnej postury mężczyzn to potrafią one zająć pokaźną część dostępnej przestrzeni. Na szczęście buty można w zdecydowanej większości Gmin dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych bez ponoszenia jakiejkolwiek dopłaty. PSZOK – i w przypadku butów zadziałają tak samo sprawnie jak wywóz styropianu Warszawa.

A może tak nie wyrzucać butów?

  • Oddać do renowacji – w obecnych czasach dużą uwagę przywiązuje się do problemu kurczących się zasobów. Ich widomą oznaką jest kryzys energetyczny z którym aktualnie mamy do czynienia. Chcąc zapobiegać tego typu sytuacjom warto dać drugie życie swoim butom i pomyśleć o ich renowacji. W Internecie można znaleźć wiele firm, których działania sprawiają, że stare obuwie będzie wyglądać jak zakupione przed chwilą w sklepie. Taki pomysł wydaje się dobry zwłaszcza w przypadku drogich butów lub takich do których mamy sentyment.
Gdzie wyrzucić buty?

Gdzie wyrzucić buty?

 

Zobacz też:

Ile kosztuje wynajęcie kontener na śmieci?
Wypożyczenie kontenera na gruz
Co to są odpady komunalne?
Kod odpadu gruzu budowlanego
Kontener na odpady budowlane Jasło
Kontener na odpady budowlane Jastrzębie Zdrój