Gdzie wyrzucać stare ubrania?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Czy wiesz, gdzie wyrzucać stare ciuchy?

Wiosna to dobry czas na to, aby zastanowić się gdzie wyrzucać stare ubrania. To właśnie wtedy najczęściej kupujemy nową odzież i musimy pozbyć się tego, co jest nam już niepotrzebne.

Zamów kontener

Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się starych ciuchów i zrobienia tego zgodnie z obowiązującym prawodawstwem. Wśród możliwości, które czekają na osoby, które mają problem z tego typu rzeczami, do najważniejszych zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać stare ubrania?

  • Transport odpadów do PSZOK – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać stare ubrania warto dowiedzieć się w której części naszej Gminy znajduje się PSZOK. Tekstylia, czyli np. nasze stare kurtki lub spodnie należą do grupy odpadów komunalnych i można je zagospodarować w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Za dostarczenie śmieci do PSZOK – u nie są pobierane dodatkowe opłaty. Każdy mieszkaniec ma więc sposobność, aby uczynić to bez narażania się na niepotrzebne koszty. W ujęciu odpadowym tekstylia mają kod 20 01 11.
  • Skorzystanie z pojemników na odzież – w wielu częściach kraju można spotkać pojemniki na odzież. Są one rozlokowane przeważnie w przestrzeni miejskiej i ogólnodostępne. Ich obsługa zajmują się organizacje charytatywne lub prywatni przedsiębiorcy. Jeśli więc tego typu koszy są w naszym sąsiedztwie to warto z nich skorzystać. Do dobrych praktyk przed wyrzuceniem starej odzieży należy przeczytanie regulaminu zbiórki. Niekiedy bowiem odzież umieszczana w zbiornikach musi być uprana lub bez wyraźnych zniszczeń.
  • Gminną zbiórkę odpadów – na wątpliwości związane z tym, gdzie wyrzucać stare ubrania odpowiadają także lokalne Samorządy. To właśnie one, w ramach przetargu na odbiór odpadów organizują zbiórki w terenie. Podczas tego typu akcji zbierane są najczęściej gabaryty i sprzęt elektro, ale bywa, że są one również rozszerzone o odzież. Chcąc mieć pewność, że odpady znikną sprzed naszej posesji, warto popakować je wcześniej w worki.
  • Oddanie ubrań potrzebującym – trend dzielenia się tym, co może przydać się innym osobom na stałe zagościł w naszym społeczeństwie. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ekologia i większa świadomość każdego z nas. Przedłużenie życia odzieży to w kontekście ochrony środowiska to najlepsze co możemy zrobić, aby zadbać o naszą planetę. Zbiórkę odzieży prowadzi wiele organizacji charytatywnych, które rozdysponują ją w naszym imieniu.

 

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?

 

Zobacz też:

Kod odpadu 17 09 04
Kod odpadu gruzu budowlanego
Kody odpadów budowlanych
Wywóz odpadów budowlanych Białystok
Wywóz odpadów budowlanych Bydgoszcz
Wywóz odpadów budowlanych Częstochowa