Gdzie wyrzucać styropian?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać styropian budowlany i opakowaniowy?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać styropian. Nie ma w tym nic dziwnego skoro styropian jest szeroko rozpowszechnionym materiałem, używanym do wielu celów.

Z faktu tego wynikają również określone konsekwencje, gdyż kwestie utylizacji zależą od jego rodzaju. Styropian przybiera różną postać. Dwie najczęściej spotykane formy to przede wszystkim styropian opakowaniowy, który ma kod odpady 15 01 02 oraz budowlany, określany jako 17 06 04. Można z nimi postąpić w następujący sposób:

Gdzie wyrzucać styropian?

1. Styropian opakowaniowy – kod odpadu 15 01 02

Styropian opakowaniowy jest znany każdemu z nas. Wykorzystuje się go przede wszystkim do ochrony przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli więc kupimy pralkę, telewizor czy inne sprzęty RTV i AGD to musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli się go pozbyć. W chwili obecnej można to zrobić na dwa sposoby:

  • Wyrzucić styropian opakowaniowy do pojemników na metale, tworzywa sztuczne – jeśli nie wiemy, gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy to z pomocą mogą przyjść nam kosze w kolorze żółtym, które stoją przy naszej posesji. Z uwagi na charakter tego rodzaju styropianu można go w nich składować bez obawy o to, że ekipa wywozowa zaneguje zawartość śmietnika. Pewnym problemem może być jednak w tym przypadku wielkość styropianu i kłopot z jego zmieszczeniem do pojemnika.
  • Zawieźć styropian opakowaniowy do PSZOK – większe kawałki styropianu opakowaniowego, które trudno jest zmieścić do pojemnika na metale, tworzywa sztuczne można w większości przypadków zawieźć do Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Unikniemy w ten sposób kłopotów z ich upychaniem do pojemnika na śmieci i zyskamy więcej miejsca na pozostałe odpady z tworzywa sztucznego.

2. Styropian budowlany – kod odpadu 17 06 04

Styropian budowlany wykorzystywany jest na masową skalę przy dociepleniach. Doskonale izoluje on budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Nie zawsze jednak wykorzystuje się go w 100 %, a niekiedy zachodzi potrzeba jego wymiany na nowy. W przypadku odpadów o kodzie 17 06 04 możemy:

  • Dostarczyć je do PSZOK – jeśli nie wiemy gdzie wyrzucać styropian budowlany i mamy niewielkie ilości tego odpadu to dobrym pomysłem może się wydać dostarczenie go do PSZOK. Przed podjęciem takiego działania warto się upewnić, że nie zostaniemy jednak odprawieni z kwitkiem. Z racji trudności w zagospodarowaniu styropianu nie wszystkie PSZOK – i będą skore, aby go przyjąć. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów nie są ponadto dostępne dla firm, które swoją działalność świadczą w sposób komercyjny.
  • Zamówić kontener na Gruzy.pl – w przypadku gdy musimy pozbyć się większych ilości styropianu z pomocą przychodzi nasz portal. Działamy na terenie całego kraju obsługując prywatne posesje i duże inwestycje. Zapewniamy szybkie terminy podstawienia kontenerów i skutecznie rozwiewamy wątpliwości związane z tym, gdzie wyrzucać styropian. Wywóz styropianu z naszą firmą jest dopasowany do Waszych potrzeb.

 

Gdzie wyrzucać styropian ?

Gdzie wyrzucać styropian ?

 

Zobacz też:

Kod odpadu 17 09 04
Kod odpadu gruzu budowlanego
Kody odpadów budowlanych
Wywóz odpadów budowlanych Białystok
Wywóz odpadów budowlanych Bydgoszcz
Wywóz odpadów budowlanych Częstochowa