Gdzie wyrzucać szkło?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać szkło w zależności od rodzaju?

Każdy kto świadomie podchodzi do tematyki odpadowej nieraz zastanawiał się, gdzie wyrzucać szkło. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ występuje ono w bardzo wielu odmianach.

I choć materiał ten znany jest ludzkości od tysiącleci to wciąż powstają nowe odmiany szkła, z którymi nie zawsze wiadomo jak postąpić. Rozważając temat wspomnianych wcześniej nieczystości, warto oprzeć go o konkretne przykłady. W końcu tylko wtedy będziemy dokładnie wiedzieć co mamy z nimi uczynić. Wśród nas występuje ogromna ilość przedmiotów szklanych lub szklano podobnych. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać szkło?

  • Butelki (szkło opakowaniowe) – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać szkło warto zacząć od najpopularniejszego przedstawiciela tej grupy, czyli szklanych butelek. W obecnej sytuacji i w związku z zagrożeniami jakie niosą za sobą opakowania z tworzyw, szkło coraz częściej wraca do łask. W sklepach spotkać można zatem chociażby jogurty, mleko czy też inne produkty spożywcze poumieszczane w butelkach lub słoikach. Po opróżnieniu ich z zawartości tego typu szkło należy umieścić w pojemnikach koloru zielonego.
  • Szyby (np. z rozbiórki szklarni) – w naszej strefie geograficznej dużą popularnością cieszą się szklarnie. To właśnie w nich dojrzewają pomidory, rzodkiewka czy też np. różnego rodzaju owoce. Z czasem jednak szklarnie potrzebują remontu lub wręcz rozbiórki. Odpadem, który powstaje w trakcie tego typu prac jest szkło. Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że jego charakter jest zgoła innych od szkła opakowaniowego. W ślad za powyższym idą również odmienne właściwości fizyczne. Nie możemy wyrzucać szkła budowlanego raz z butelkami po piwie czy innych napojach. Do tego typu nieczystości trzeba zamówić kontener i zlecić ich usunięcie komercyjnie. pl mogą podstawić zbiornik na szkło w całym kraju.
  • Naczynia, kubki i zastawy stołowe – wiele osób za szkło mylnie przyjmuje odpady, które mają z nim niewiele wspólnego. Zbity talerz, kubek czy kieliszek do wina nie mają nic wspólnego ani ze szkłem opakowaniowym (kod odpadu: 15 01 07), ani ze szkłem budowlanym (kod odpadu: 17 02 02). W sytuacji, gdy musimy się ich pozbyć, pozostaje nam umieszczenie potłuczonych skorup w koszy na śmieci niesegregowane. Podobnie postępujemy ze zbitymi lustrami.

 

Gdzie wyrzucać szkło ?

Gdzie wyrzucać szkło ?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać odpady elektro ?
Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?
Gdzie wyrzucać panele podłogowe ?
Wywóz gruzu Gniezno
Wywóz gruzu Katowice
Wywóz gruzu Legnica