Gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne i jak z nimi postępować?

Wiele osób z różnych stron kraju, zastanawia się, gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne. Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim ich powszechnością.

W naszym otoczeniu mnóstwo przedmiotów wykonanych jest z plastiku i stanowi on coraz większy problem. Ostatnie badania naukowców pokazują dobitnie, że cząsteczki mikro plastiku są obecne już nie tylko w naszym krwiobiegu, ale i w płucach. O tym jak ważne jest optymalne zagospodarowanie tworzyw sztucznych mówi się powszechnie od wielu lat. Media wielokrotnie informują o tym jaki wpływ on ma na naszą faunę. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie organizmów wodnych. Rezerwuar naturalnych zasobów naszej planety, którym są morza i oceany jest bardzo zanieczyszczony. Takie odpady jak worki foliowe, czy reklamówki są powszechnie znajdowane w układzie pokarmowym mieszkańców głębin. Tym bardziej warto zwrócić na to jak postępować z tworzywami sztucznymi. Temat ten najlepiej przedstawić na podstawie 3 przykładowych rodzajów plastiku. Należą do nich przede wszystkim:

Gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne?

  • Tworzywa opakowaniowe – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne, warto posłużyć się przykładem plastiku opakowaniowego. Odpad ten jest szczególnie rozpowszechniony w naszej cywilizacji. Wpływ na ten akt mają przede wszystkim obecne trendy. Producenci żywności stosują go na dużą skalę, gdyż z punktu widzenia ekonomii jest to najbardziej opłacalne. Tworzywa sztuczne takie jak: butelki, reklamówki czy worki foliowe należy umieszczać w żółtych koszach na śmieci. Są one 1 z 5 podstawowych rodzajów śmietników przeznaczonych do selektywnej zbiórki nieczystości.
  • Tworzywa sztuczne pochodzące z budownictwa – osoby, które odwiedzają tą stronę WWW mają najczęściej dylematy związane z tym, gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne, które pochodzą z prac remontowych. Nie ma się co dziwić, skoro folii malarskiej, czy też wiaderek po farbach nie wolno wyrzucać do przydomowych pojemnikach na śmieci. Jeśli więc dotknął Państwa ten problem to najlepiej zamówić kontener na tego rodzaju nieczystości lub zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tworzywa sztuczne pochodzące z budownictwa mają kod: 17 02 03. Gruzy.pl polecają swoje kontenery na odpady z tworzyw sztucznych.
  • Tworzywa sztuczne pochodzące z rolnictwa – mieszkańcy wsi i terenów wokół miejskich bardzo często mają problem z folią rolniczą. W nomenklaturze odpadowej ma ona kod 02 01 04. Podobnie jak tworzyw sztucznych, które pochodzą z budownictwa nie można je umieszczać w „zwykłych” śmietnikach. Jeśli więc trzeba się jej pozbyć to najlepiej zrobić to w dedykowanym kontenerze na odpady lub zapytać, czy zbiórek tego typu odpadów nie organizuje dana Gmina. Bardzo często w drugim z wymienionych przypadków można się jej pozbyć nieodpłatnie.

 

Gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne ?

Gdzie wyrzucać tworzywa sztuczne ?

 

Zobacz też:

Co to są odpady komunalne ?
Gdzie wyrzucać folię ?
Gdzie wyrzucać gruz ?
Wywóz gruzu Tychy
Wywóz gruzu Warszawa
Wywóz gruzu Wrocław