Gdzie znaleźć harmonogram wywozu odpadów?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co to jest harmonogram wywozu odpadów?

Harmonogram wywozu odpadów to dokument, który jest niezwykle istotny dla każdego mieszkańca. Zawiera on, a bynajmniej powinien wszystkie dane na temat terminarza przyjazdu śmieciarek pod odpady oraz ogólne informacje o systemie zbiórki nieczystości.

Jak często zmienia się harmonogram wywozu nieczystości?

Harmonogram wywozu nieczystości zmienia się przeważnie co roku. W Gminach na terenie całego kraju może on przybierać bardzo różną formę. Spotyka się harmonogramy w formie kalendarza, tabel lub dat odbioru wymienionych w ramach danej frakcji „po przecinku”. Niezależnie od tego jak wygląda rozpiska wywozu śmieci, bardzo ułatwia ona życia, gdyż pozwala we właściwym momencie udostępnić wybrany kosz. Niestety, zwłaszcza w styczniu nie zawsze wiadomo, gdzie wyszukać taki dokument, co może powodować chaos. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych miejsc, gdzie prawie na pewno uda nam się uzyskać harmonogram wywozu. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim:

Gdzie znaleźć harmonogram odbioru śmieci?

  • Skrzynki pocztowe i wycieraczkiharmonogram wywozu odpadów jest kolportowany przez Samorządy oraz firmy wywożące nieczystości. To od kogo dostaniemy harmonogram jest zazwyczaj zapisane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przetargu na odbiór śmieci. Jeśli więc nie mamy naszego własnego egzemplarza to warto zajrzeć do skrzynki pocztowej lub przepatrzeć jeszcze raz okolice naszej furtki lub wejścia do domu.
  • Aplikacje mobilne – w XXI wieku wiele Gmin udostępnia harmonogram odbioru śmieci w aplikacjach mobilnych. Zazwyczaj jest to dedykowane oprogramowanie, ale zdarzają się sytuacje, gdy terminarz jest prezentowany w aplikacji ogólnej, która zawiera wszystkie informacje o danym Samorządzie. Jeśli Gmina posiada tego typu rozwiązanie to na pewno będą o nim informacje na stronie WWW właściwej dla danej lokalizacji.
  • Strony WWW Gminy lub Biuletyn Informacji Publicznejharmonogram wywozu nieczystości jest też prawie zawsze prezentowany w Internecie. Aby go znaleźć trzeba poszukać sekcji dotyczącej odpadów, a następnie kliknąć we właściwy odnośnik. Niektóre serwisy Samorządowe posiadają również interaktywne wyszukiwarki. W wielu przypadkach zamiast tradycyjnej strony Internetowej odesłani zostaniemy do tzw. BIP – u, gdzie będzie można pobrać interesujący nas dokument.

 

Harmonogram wywozu odpadów

Harmonogram wywozu odpadów

 

Zobacz też:

Jaki jest cennik wynajmu toalet?
Kontener na odpady budowlane Olkusz
Kontener na odpady budowlane Olsztyn
Jak przebiega wynajem kontenerów na odpady zmieszane?
Dlaczego gruzu nie wolno mieszać z odpadami niesegregowanymi?
Czego nie wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?