Ile M3 ma 1 tona gruzu?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Ile M3 ma 1 tona gruzu?

Wiele osób zastanawia się, ile M3 ma 1 tona gruzu. Nie ma się co dziwić, skoro pytanie to nie pojawia się znikąd. Zazwyczaj bowiem poprzedza ono zamówienie kontenera na gruz lub worka typu big bag.

Jeśli więc chcemy, aby nasz wybór był trafiony warto znać na nie odpowiedź. Tymczasem nie jest to wcale takie proste. Gruz w przeciwieństwie do niektórych odpadów jest dość nieprzewidywalny i wszystko zależy od tego z czym mamy do czynienia. Potwierdzeniem tych słów jest choćby fakt, że w samym katalogu odpadów gruz kryje się pod postacią aż 3 kodów. Nieczystości te, w zależności od rodzaju mogą być oznaczone jako 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07. Jak zatem przeliczyć potrzebną ilość M3 i nie popełnić błędu? Warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

Co wpływa na wagę gruzu i jego objętość?

  • Typ gruzu – jeśli chcemy być rzetelni w szacunkach, które prowadzą do tego, aby stwierdzić ile M3 ma 1 tona gruzu warto wziąć pod uwagę jego rodzaj. Gruz może być bowiem pochodzenia ceglanego lub betonowego. Gruz ceglany jest cięższy, a waga 1 M3 może wynieść nawet 2,2 tony. W przypadku gruzu betonowego maksymalna wartość to około 2 ton.
  • Stopień rozkruszenia – każdy kto śledził przebieg prac budowlanych wie, że wyburzeń można dokonywać na wiele sposobów. W ślad za tym i gruz może mieć różną postać. Praktyka sugeruje, że więcej gruzu zmieści się do kontenera w momencie, gdy będzie on bardziej rozdrobniony. Jeśli więc nie chcemy przepłacać za wywóz gruzu to warto powiedzieć o tej zależności osobom dokonującym remontu.
  • Dodatkowe elementy zawarte w gruzie – odpowiedź na pytanie, ile M3 ma 1 tona gruzu może nie być do końca prawdziwa, o ile nie przyjrzymy się dokładnie temu odpadowi. Niekiedy gruz posiada w sobie dodatkowe elementy, które wpływają na jego ciężar. W niektórych przypadkach mogą to być zbrojenia, a kiedy indziej granit.

 

Ile M3 ma 1 tona gruzu?

Ile M3 ma 1 tona gruzu?

Przed zamówieniem kontenera na gruz, warto porozmawiać z naszym konsultantem i przekazać mu wszystkie informacje na temat posiadanego odpadu. Pozwoli to uniknąć omyłek i korzystniej zarządzać budżetem na wywóz odpadów.

Zobacz też:

Sprzątanie po imprezach masowych i eventach
Kod odpadu 17 09 04
Kod odpadu gruzu budowlanego
Wywóz gruzu Białystok
Wywóz gruzu Bydgoszcz
Wywóz gruzu Bytom