Jak najlepiej wyrzucić odpady z budowy domu?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Wywozimy odpady z budowy domu

Odpady z budowy domu to temat, który choć nie jest przyjemny to budzi spore zainteresowanie wśród osób, które zamierzają przeprowadzkę.

W końcu nikt z nas nie chce mieszkać wśród śmieci i siłą rzeczy dążymy do tego, aby uporządkować swoją nieruchomość. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to wcale trudne. Rynek usług komunalnych jest dość rozbudowany i w prawie każdym miejscu w kraju istnieje spore grono Wykonawców, którzy trudni się odbiorem nieczystości. Po naszej stronie leży jednak zaplanowanie całego procesu. Największą sztuką jest, aby zrobić to w sposób optymalny tzn. jak najbardziej ekonomiczny. Jeśli więc mamy już dość odpadów z budowy domu to należy przede wszystkim:

Jak fachowo wyrzucić odpady z budowy domu?

  • Przeprowadzić ich rozpoznanieodpady z budowy domu mogą być bardzo różne i składać się np. z gruzu, ziemi, ale także i odpadów opakowaniowych. Warto przeprowadzić jak najdokładniejszą analizę tego co zostało po ekipie budowlanej i określić ilość powstałych nieczystości. Pomoże to nam wybrać odpowiedniej wielkości kontener na odpady lub worek typu big bag.
  • Zapoznać się z regulaminem świadczenie usług wywozowych – w naszym kraju nie ma, póki co jednego i wspólnego dla wszystkich regulaminu wyrzucania odpadów budowlanych. I choć w chwili obecnej politycy pracują nad wprowadzeniem obowiązku ich segregacji to każda firma ma swoje własne zasady wywozu. Dobrze jest dopytać lub najlepiej poprosić o kopię dokumentu, w którym jest napisane jak gromadzić nieczystości. Pozwoli to uniknąć niedomówień i ewentualnych dopłat za odbiór śmieci.
  • Zwrócić uwagę na odpady zbierane selektywnie – część śmieci, które kryją się pod postacią odpadów z budowy domu może przynależeć do grupy odpadów opakowaniowych. Mowa tutaj przede wszystkim o takich śmieciach jak karton i folia. O ile tego typu nieczystości powstały na naszej nieruchomości i nie są w żaden sposób zabrudzone to możne je wyrzucić do koszy na śmieci. Aby jednak tak się stało należy złożyć wcześniej deklaracje odpadową, która sprawi, że nasza nieruchomość stanie się częścią gminnego systemu zbiórki.

 

Odpady z budowy domu

Śmieci z budowy domu

 

Zobacz też:

Jak zamówić kontener na śmieci?
Wypożyczenie kontenera na gruz
Wywóz gruzu i jego koszty
Wywóz gruzu Mińsk Mazowiecki
Wywóz gruzu Piaseczno
Wywóz gruzu Płock