Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

Wiata śmietnikowa to obiekt, który nie tylko zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania odpadów, ale umożliwia również zachowanie estetyki na działce.

Jak powinna zatem wyglądać? Dlaczego warto wybudować wiatę śmietnikową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak powinna wyglądać wiata śmietnikowa?

Wiata śmietnikowa to konstrukcja, którą wiele osób buduje według własnego uznania. Jak powinna wyglądać w rzeczywistości? Otóż, istotne jest przede wszystkim to, by była:

  • solidna, czyli odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie zwierząt, w tym m.in. kun, czy lisów;
  • estetyczna, ponieważ tego typu zabudowa powinna odpowiednio prezentować się na działce. Istotny jest zatem właściwy dobór materiałów, a przykładem może być metal, drewno, czy tworzywa sztuczne, np. poliwęglan;
  • wyposażona w zamykane drzwi, które powinny posiadać szerokość umożliwiającą swobodne wyciągnie pojemników z odpadami przez firmę oferującą wywóz gruzu Kołobrzeg. Zamykanie wiaty na klucz ograniczy natomiast ryzyko dostania się do jej wnętrza osób trzecich;
  • oświetlona, co zapewni komfort korzystania z wiaty śmietnikowej. Dobrym rozwiązaniem może być montaż oświetlenia sterowanego fotokomórką;
  • wybudowana na utwardzonej powierzchni, ponieważ nie tylko ułatwi to przemieszczanie pojemników z odpadami, ale zapobiegnie również przenikaniu do gruntu substancji pochodzących z odpadów.

Dlaczego warto wybudować wiatę śmietnikową?

Wiaty na śmieci to zabudowa, na którą decyduje się coraz więcej osób. Wynika to przede wszystkim z ich zalet, wśród których wymienić należy między innymi możliwość zabezpieczenia odpadów przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak wiatr, czy działanie zwierząt. Istotne jest także to, że wiaty śmietnikowe umożliwiają utrzymanie porządku na działce oraz ułatwiać aranżację ogrodu. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że pojedynczo ustawione pojemniki na śmieci z pewnością nie będą estetycznie wyglądały na działce. Kolejną kwestią jest wygoda, ponieważ posiadają wiatę śmietnikową z dostępem od ulicy nie trzeba pamiętać o wystawianiu odpadów przed posesję w dniach, w których będą one odbierane.

Wiata śmietnikowa – przepisy prawa

Obowiązujące przepisy prawa nie regulują tego, w jaki sposób musi zostać zbudowana wiata śmietnikowa, jednak warto mieć świadomość, że odnoszą się do lokalizacji tego typu obiektów. Śmietniki nie mogą bowiem znajdować się bliżej niż w odległości 10 metrów od okien lub drzwi do budynków mieszkalnych. Co więcej, muszą one znajdować się również w odległości minimum 3 metrów od granicy sąsiedniej działki, co jest istotne szczególnie w przypadku wiat śmietnikowych budowanych w ogrodzeniu (przede wszystkim w narożnikach).

Podsumowując należy stwierdzić, że prawidłowa wiata śmietnikowa powinna być nie tylko solidna, ale również zgodna z obowiązującymi przepisami. Przed jej budową warto zatem przemyśleć nie tylko kwestię lokalizacji, ale również wielkości, czy materiałów zastosowanych do budowy wiaty na śmieci.

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać płyty CD?
Kontener na odpady budowlane Starachowice
Kontener na odpady budowlane Stargard Szczeciński
Ile kosztuje wywóz odpadów budowlanych?
Gdzie zamówić kontener na papę?
Wywóz odpadów budowlanych