Jak powinno działać wysypisko śmieci?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak powinno działać wysypisko śmieci?

Wysypisko śmieci to składowisko odpadów, które powinno działać w określony sposób. Jaki? Dlaczego warto postawić na recykling?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jaki sposób powinno działać wysypisko śmieci?

Wysypisko śmieci to składowisko odpadów, które powinno być zlokalizowane i urządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. W Polsce obecnie działa niespełna 300 legalnych wysypisk, na których można bezpiecznie i z zachowaniem wszelkich norm składować odpady wszelkiego typu. Istotne jest jednak to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na wysypiska powinny trafiać jedynie te odpady, które nie mogą zostać poddane recyklingowi oraz nie trafiły do spalarni. W takiej sytuacji są one składowane właśnie na wysypiskach, gdzie podlegają ścisłej kontroli. Na wysypiskach tworzone są bowiem warunki, które mają sprzyjać szybszemu rozkładowi odpadów, a zarazem ograniczać zanieczyszczenie środowiska. Problem stanowią natomiast nielegalne wysypiska śmieci, czyli miejsca, w których ludzie samowolnie wyrzucają odpady. Dzikie wysypisko śmieci ze względu na brak jakiejkolwiek kontroli powoduje naprawdę poważne szkody dla środowiska, a jego likwidacja wiążę się z dużymi kosztami.

Recykling odpadów – dlaczego warto?

Recykling odpadów to proces, na który warto postawić z różnych powodów. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi oczywiście ekologia, ponieważ dzięki recyklingowi można ponownie wykorzystać wiele surowców, co jest znacznie lepsze niż składowanie odpadów na wysypiskach. Co istotne, recykling nakazują również różnego rodzaju przepisy, a unijne prawo przewiduje bardzo wysokie kary dla krajów, które nieprawidłowo zarządzają odpadami. W Polsce niestety nadal nie tylko generuje się ogromne ilości śmieci, ale większość z nich ciągle trafia na wysypiska zamiast do recyklingu.

Jak prawidłowo segregować odpady?

Recykling odpadów to proces, który przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i gospodarki. Warto jednak mieć świadomość, że jest on możliwy wyłącznie wtedy, gdy śmieci są odpowiednio segregowane. Dzieje się tak, ponieważ brak segregacji nie tylko zwiększa koszty recyklingu, ale w wielu przypadkach również go uniemożliwia (przede wszystkim ze względu na zanieczyszczenie odpadów mogących trafić do recyklingu). Jak zatem prawidłowo segregować odpady? Najważniejsze jest oczywiście wrzucanie ich od odpowiednich pojemników, czyli podział na 5 podstawowych frakcji. Poza tym ważne jest to, by opakowania wyrzucane do śmieci były całkowicie opróżnione z zawartości. Kolejną kwestią jest prawidłowe wyrzucanie odpadów, które nie pasują do żadnego z podstawowych pojemników. Przykładem mogą być zepsute urządzenia elektryczne, czy odpady budowlane. W tym drugim przypadku warto skorzystać z profesjonalnych usług umożliwiających ich usunięcie, czego przykładem może być wywóz gruzu Jelenia Góra.

Podsumowując należy stwierdzić, że wysypisko śmieci powinno funkcjonować w taki sposób, by jak najmniej szkodzić środowisku. Istotne jest zatem to, by trafiały na nie wyłącznie te odpady, które nie mogą zostać poddane recyklingowi.

 

Jak powinno działać wysypisko śmieci?

Jak powinno działać wysypisko śmieci?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić chleb?
Kontener na odpady budowlane Świecie
Kontener na odpady budowlane Świętochłowice
Sposoby zagospodarowania odpadów
Toaleta na działce ROD
Wynajem toalet przenośnych