Jak segregować śmieci?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak segregować śmieci i robić to poprawnie?

Wiele osób zastanawia się jak segregować śmieci. Nie ma w tym nic dziwnego skoro nacisk na ochronę środowiska rośnie z każdym rokiem.

Decydują o tym nie tylko takie względy jak choćby ocieplenie klimatu. Wraz ze wzrostem świadomości każdego z nas, staramy się chronić istniejące ekosystemy, tak aby przetrwały jak najdłużej. Tymczasem, aby prowadzić selektywną zbiórkę nieczystości w sposób skuteczny trzeba mieć odpowiedni poziom wiedzy. Warto przy tej okazji wiedzieć jak funkcjonuje system odbioru śmieci w Polsce i dostosować do niego swoje zachowania. W realiach naszego kraju możemy śmieci, które generujemy przeznaczyć do:

Jak segregować śmieci?

  • Pojemników na selektywną zbiórkę odpadów – pierwszą odpowiedzią jaka przychodzi na myśl po usłyszeniu pytania dotyczącego tego jak segregować śmieci są pojemniki na 5 podstawowych frakcji odpadów. Wyposażone w nie powinno być każde gospodarstwo domowe, gdyż selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkowa i dotyczy osób prywatnych oraz firm. Przy tej okazji pojawia się jednak sporo wyjątków, gdyż nie wszystkie nieczystości które wytwarzamy można zaliczyć do śmieci komunalnych. Dobrym przykładem są tutaj odpady z remontu. Plastikowych rurek PCV nie można wyrzucać do koszy na tworzywo sztuczne, a zużytych płytek ceramicznych do śmietnika na odpady zmieszane.
  • PSZOK – u – pomocą w temacie dotyczącym tego jak segregować śmieci są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Rozlokowane są one na terenie każdej Gminy i można do nich zawieźć odpady budowlane, niebezpieczne oraz np. leki. PSZOK musi przyjąć od mieszkańców śmieci, których nie można gromadzić w przydomowych pojemnikach na odpady. W przypadku osób prywatnych odbywa się to w ramach tzw. opłaty odpadowej.
  • Kontenerów zamówionych u zewnętrznych dostawców – takie serwisy jak Gruzy.pl czy Smieci.eu pomagają klientów indywidualnym oraz firmom w zamówieniu kontenerów na odpady budowlane i gruz. Nieraz bowiem okazuje się, że śmieci jest na tyle dużo, że nie warto samemu zawozić ich na PSZOK. Dla porządku warto dodać, że z tego ostatniego nie mogą korzystać przedsiębiorstwa, które i tak muszą wynająć odpowiedni kontener na rynku komercyjnym.

 

Jak segregować śmieci ?

Jak segregować śmieci ?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać stare ubrania ?
Gdzie wyrzucać styropian ?
Gdzie wyrzucać szkło ?
Wywóz gruzu Mińsk Mazowiecki
Wywóz gruzu Piaseczno
Wywóz gruzu Płock