Jaki ma kod odpadu olej przepracowany?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jaki ma kod odpadu olej przepracowany?

Kod odpadu olej przepracowany umożliwia poprawną klasyfikację i umieszczenie materiału w odpowiednio przygotowanych beczkach do wywozu. Kod odpadu klasyfikuje materiał na ten o charakterze niebezpiecznym, a co ważne odnosi się do specjalnie przygotowanego katalogu odpadów. Przygotowanie takiego kodu związane jest ze specjalnym Rozporządzeniem Ministra Środowiska. W jaki sposób przechowywać i wywozić odpady tego typu?

Olej przepracowany – jaki jest kod odpadu dla tego typu substancji niebezpiecznych?

Niemal każdy odpad, także ten o charakterze toksycznego i niebezpiecznego ma swój dedykowany kod odpadu. Nie mniej warto pamiętać o tym nie tylko z punktu działalności gospodarczej, ale również instytucji, która powinna zwracać uwagę na selekcję odpadów wszelkiego typu.

Olej przepracowany należy do grupy śmieci wymagającej szczególnego traktowania, a toksyczność tych substancji ze względu na pochodzenie jest dość wysoka. To właśnie dlatego tak ważne jest, by podjąć odpowiednie działania mające na celu usunięcie go z określonego miejsca.

Co wchodzi w zakres kodu odpadu olejów przepracowanych?

Kod odpadu oleju przepracowanego przynależy do grupy oznaczonej numerem 13. Oznacza to, że w obrębie tej klasyfikacji będzie występować wiele innych olejów o różnorodnym charakterze. Ogólnie rzecz biorąc oleje klasyfikujemy pod 13, a należą do nich:

  • 13 01 odpadowe oleje hydrauliczne,
  • 13 02 odpadowe oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe,
  • 13 03 odpadowe oleje i ciecze stosowane jako elektroizolatory i nośniki ciepła,
  • 13 04 oleje zęzowe,
  • 13 05 odpady z odwadniania olejów w separatorach,
  • 13 07 odpady paliw ciekłych,
  • 13 08 odpady olejowe nieujęte w innych podgrupach.

Pamiętaj, że wywóz takich substancji nie może należeć do przypadkowych działań, a potwierdzeniem tego działania powinna być fachowo przygotowana dokumentacja. Dlatego bez względu na charakter działalności zleć usługę wywozu tego typu substancji na zewnętrz. Oleje przepracowane wymagają sporządzenia dodatkowej dokumentacji, miej pewność, że ją otrzymasz.

 

Kod odpadu olej przepracowany

Kod odpadu olej przepracowany

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić stare meble?
Wywóz szamba Bydgoszcz
Wywóz śmieci Sochaczew
Wywóz śmieci Świecie
Sprzątanie Dąbrowa Górnicza