Jaki ma kod odpadu zużyte czyściwo?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jaki ma kod odpadu zużyte czyściwo?

Kod odpadu zużyte czyściwo to 150202. O przynależeniu do tej grupy odpadów decyduje przede wszystkim charakter zabrudzenia materiału lub pochodzenie. Najczęściej czyściwo powstaje w warsztatach samochodowych, jak również w różnego typu halach przemysłowych. W jaki sposób należy je utylizować i kto powinien się tym zająć? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Szmaty, czyściwa, czyli kod odpadu 15 02 02. Co musisz wiedzieć?

Jeśli prowadzisz działalność przemysłową lub produkcyjną, jak również warsztat samochodowy lub inny punkt usługowy, w którym dokonuje się różnego rodzaju napraw to oznacza, że na pewno powstaje u Ciebie czyściwo, którego musisz się pozbyć w zgodzie z Ustawą o śmieciach.

To ważne, by zdać sobie sprawę z tego, że ten rodzaj zanieczyszczonych szmat, pobrudzonych olejami lub smarem może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla środowiska, a tym samym nie może trafiać do odpadów zmieszanych. Poprzez właśnie taką kategoryzację śmieci okazuje się, że każda firma, w tym szczególnie ta o charakterze przemysłowym, powinna kierować czyściwa do odpowiednich pojemników, a następnie skorzystać z usługi ich wywozu.

Wywóz czyściwa – dlaczego warto podjąć współpracę z firmą wywozową? O tych zasadach pamiętaj!

Choć mogłoby się wydawać, że czyściwo, jako zabrudzone szmaty nie wymaga specjalnego traktowania to nic bardziej mylnego. Zabrudzony materiał, na który ląduje olej lub smar, ma charakter odpadów niebezpiecznych, które mają niekorzystny wpływ na nasze środowisko. Ważne jest zatem, by o wywóz czyściwa poprosić firmę, wykonującą tę usługę w sposób jak najbardziej profesjonalny.

Konkretny odbiorca śmieci z góry ustali zakres takiego wywozu, a co ważne zazwyczaj nakazuje jego składanie w mauzerze. Minimalna waga będzie ustalona z góry, a może wynosić około 350 kg.

Pamiętaj, że czyściwo zalicza się do odpadów niebezpiecznych i właśnie z tego tytułu pod żadnym pozorem nie może trafiać do śmieci zmieszanych. Weź pod uwagę tę klasyfikację i wytyczne i zarządzaj swoimi śmieciami w odpowiedni sposób.

 

Kod odpadu zużyte czyściwo

Kod odpadu zużyte czyściwo

Zobacz też:

Odbiór odpadów Lublin
Odpady komunalne Katowice
Wywóz gruzu Częstochowa
Odbiór odpadów Białystok
Kod odpadu 17 04 05