Jaki ma kod odpadu zużyty olej silnikowy?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jaki ma kod odpadu zużyty olej silnikowy?

Kod odpadu zużyty olej silnikowy to 13 02 06, pochodzący z grupy olejów przynależących do odpadów niebezpiecznych. Odpady tego typu należy składować w odpowiedni sposób i przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. Sprawdź co musisz wiedzieć o utylizacji i konieczności składowania olejów i dlaczego jest to informacja szczególnie istotna dla właścicieli warsztatów samochodowych.

Przepracowany olej silnikowy, czyli kod odpadu z grupy 13 01 albo 13 02

Przepracowane oleje silnikowe to rodzaj odpadu, który często w dużych ilościach jest wytwarzany w warsztatach samochodowych. W jakiś sposób należy się tych odpadów pozbyć, co może wzbudzać nie lada kłopot, gdy nie posiada się odrębnej wiedzy w tym temacie.

Poprawne składowanie olejów oznacza umieszczenie ich w specjalnych bańkach lub mauzerze, który zamknięty jest odpowiednią nakrętką. Szczelność zamknięcia mauzera jest kluczowym aspektem bezpiecznego przewożenia tego typu odpadu na późniejszym etapie jego utylizacji. Ważną informacją dla przedsiębiorców jest fakt zachowania minimalnej wartości dla transportowanego oleju. Zwykle wynosi ona około 200 L dla jednej beczki.

Oleje silnikowe przepracowane, co jeszcze warto wiedzieć?

Oleje odpadowe silnikowe pochodzą przede wszystkim z rynku motoryzacyjnego co oznacza, że mogą być one cennym źródłem oleju mineralnego. Jednocześnie wszelkiego rodzaju oleje będą też odpadem mocno toksycznym dla środowiska naturalnego.

Jeśli tego typu związek przedostałby się do wód spowodowałby niemal całkowitą ich degradację.

Dlatego tak ważne jest, by zużyte oleje silnikowe poddać odpowiednim procesom recyklingu, jak również poprosić o pomoc przy ich usuwaniu profesjonalną firmę wywozową, która dostarczy nam protokół z wykonanego działania.

Upewnij się, że utylizacja wytworzonych przez Ciebie odpadów przebiega w prawidłowy i bezpieczny dla środowiska sposób, a przede wszystkim zapewnij sobie spokojny sen z pełną dokumentacją dotyczącą wywozu tychże odpadów.

Przepracowany olej silnikowy nie powinien w żadnym wypadku trafić w niepożądane miejsce.

 

Kod odpadu zużyty olej silnikowy

Kod odpadu zużyty olej silnikowy

 

Zobacz też:

Asenizacja Szczecin
Wywóz szamba Sosnowiec
Ogrodzenia Lubin
Wywóz szamba Łódź
Firma sprzątająca Częstochowa