Jaki ma kod odpadu zużyty sorbent?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jaki ma kod odpadu zużyty sorbent?

Kod odpadu zużyty sorbent to np. 15 02 02, 15 02 03. Co to właściwie jest sorbent i dlaczego wymaga specjalnego traktowania podczas utylizacji? Sorbent to materiał, który jest stosowany podczas różnego typu wycieków, czy to olejów, czy paliwa. Dzięki niemu wyciek zostaje zatrzymany, a co za tym idzie, nie dochodzi do dalszego skażenia podłoża.  Jak zatrzymać niebezpieczne substancje i uchronić przed nimi środowisko? Do tego właśnie służy sorbent.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zastosowaniu sorbentu. Jaki ma kod odpadu?

Sorbent w postaci zużytej, czyli zanieczyszczony paliwem, olejem lub inną, niebezpieczną substancją ma kod o numerze 15 02 02 lub 15 02 03. Zastosowanie tego typu materiału ma ułatwić zatrzymanie i rozprzestrzenianie się wycieku, który mógłby zagrażać środowisku. Co za tym idzie, sorbent będzie miał bardzo ważną funkcję do spełnienia w przemyśle, transporcie lub warsztatach samochodowych, gdzie do różnego typu wycieków dochodzi bardzo łatwo.

Dlaczego zastosowanie sorbentów jest tak istotne? Ponieważ materiał ten umożliwia dokładne oczyszczenie konkretnej powierzchni, nie pozostawiając na niej skutków ubocznych.

W jaki sposób pozbyć się zużytego sorbentu? Na czym polega jego prawidłowa utylizacja?

Jeśli w swojej działalności stosujesz sorbent często i wiesz, że może zaszkodzić środowisku to koniecznie zleć usługę jego wywozu profesjonalnej firmie, która zadba, by ten materiał został utylizowany zgodnie ze wszystkimi normami zapisanymi w ustawie o śmieciach.

Wiele firm wywozowych oprócz załadunku sorbentu podejmie się wywozowi również szmat i czyściwa, które uległo zabrudzeniu podobnymi substancjami, jak również olejami, czy paliwem.

Pamiętaj, że zużyty sorbent nie może trafić do pojemnika z odpadami komunalnymi. Absorbcja płynów, które na nim pozostają bywa bardzo szkodliwa. Sorbent jest klasyfikowany, jako odpad niebezpieczny i wymaga specjalnej uwagi. Dlatego zleć usługę jego wywozu na zewnątrz i pozbądź się tego materiału szybko i bezpiecznie.

 

Kod odpadu zużyty sorbent

Kod odpadu zużyty sorbent

 

Zobacz też:

Wywóz szamba Jaworzno
Wywóz gruzu Tychy
Kontenery Opole
Wywóz szamba Bydgoszcz
Gdzie wyrzucać pampersy?