Jakie są kolory pojemników na odpady?

Kolory pojemników na odpady w ustawodawstwie

Kolory pojemników na odpady to temat, który starają się zgłębić wszyscy właściciele nieruchomości. Pojawia się on zwłaszcza przy okazji wymiany lub nabycia nowych koszy na śmieci.

Zamów kontener

Dobranie odpowiednich kolorów jest bowiem obowiązkiem wynikającym z przepisów. Oznacza to, że nie powinniśmy kupować śmietników o dowolnym wybarwieniu i gromadzić w nich odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów. Takie nieczystości jak plastik, szkło, papier, bio czy zmieszane muszą być zbierane w pojemnikach o odpowiednim kolorze. Tylko wtedy ich odbiór będzie przebiegać bez przeszkód, a my nie narazimy się na reperkusje ze strony organizatorów zbiórki. W chwili obecnej wyróżnia się następujące kolory pojemników na odpady:

Jakie są kolory pojemników na odpady?

  • Żółty kolor żółty  przeznaczony jest na pojemniki służące do zbierania metalu i tworzyw sztucznych. Oznacza to, że do śmietników w takim kolorze możemy wrzucać rzeczy wykonane z plastiku opakowaniowego i puszki po jedzeniu oraz napojach. Alternatywą do stosowania koszy na śmieci są w niektórych rejonach kraju worki, które posiadają taką samą barwę.
  • Niebieski kolor niebieski  odpowiada za kosze do papieru. Jeśli więc otrzymaliśmy paczkę od kuriera to po oddzieleniu folii, którą jest owinięta można ją wyrzucić do niebieskiego zbiornika na śmieci. Należy pamiętać o tym, że niektóre opakowania tylko z pozoru są papierowe. Dotyczy to zwłaszcza kartonów po mleku i napojach, które są wykonane z tetra paku.
  • Zielonykolor zielony pojemnika powinien być od razu skojarzony ze szkłem. Do śmietnika o takim odcieniu powinniśmy wyrzucać szkło opakowaniowe. W przypadku innego rodzaju szkła np. takiego które pochodzi z grupy „17” do jego utylizacji należy zamówić kontener na odpady. Szkło budowlane ma bowiem inne cechy fizyczne od opakowaniowego.
  • Brązowy kolor brązowy pojemnika to nieodzowny przyjaciel odpadów biodegradowalnych. Można w nim zbierać odpady o kodzie 20 02 01 i 20 01 08. Śmieci takie jak obierki po warzywach, skoszona trawa i drobne gałązki to przykładowe rodzaje nieczystości jakie mogą znaleźć się w jego wnętrzu. W przypadku odpadów bio warto dokładnie zaznajomić się zasadami ich zbiórki. W niektórych rejonach kraju nie można gromadzić ich np. w workach na śmieci.
  • Czarnykolor czarny pojemnika jest przeznaczony do zbierania śmieci niesegregowanych. Do koszy tego rodzaju wyrzuca się wszystko to, czego nie wolno gromadzić w pojemnikach na selektywną zbiórkę odpadów. Resztki mięsa, odpady higieniczne czy też popioły to tylko niektóre z przykładowych nieczystości zbieranych w tego typu zbiornikach.

 

Jakie są kolory pojemników na odpady ?

Jakie są kolory pojemników na odpady ?

 

Zobacz też:

Podstawienie kontenera na gruz
Wywóz odpadów wielkogabarytowych
Kod odpadu gruzu budowlanego
Wywóz gruzu Racibórz
Wywóz gruzu Radom
Wywóz gruzu Ruda Śląska