Kod odpadu gruzu budowlanego

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Kod odpadu gruzu pochodzącego z budownictwa

Kod odpadu gruzu budowlanego jest potrzebny wszystkim tym z Państwa, którzy muszą przygotować kartę przekazania odpadu w systemie BDO.

Tymczasem, choć odpady gruzu należą do grupy „17” to może on przyjmować różne kody. I choć śmieci gruzowe nie są zbyt skomplikowanym odpadem to od strony środowiskowej mogą one przybierać różne kody. Jak zatem wybrać ten najwłaściwszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebna jest choćby podstawowa znajomość katalogu odpadów. W nim zaś można spotkać, aż 3 rodzaju kodów gruzowych. Oto one:

Kod odpadu gruzu budowlanego

  • 17 01 01 (Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów)kod odpadu gruzu budowlanego może być określany jako 17 01 01. Z oznaczeniem tym mamy do czynienia przy okazji odpadów betonu, które powstały w trakcie rozbiórek i remontów. Jeśli więc Państwa firma dokonuje np. wyburzeń obiektów przemysłowych to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie musiała posługiwać się tym kodem.
  • 17 01 02 (Gruz ceglany)kod odpadu gruzu może również występować jako 17 01 02. Najczęściej używa się go w odniesieniu do cegieł. Odpady ceramiczne takie jak np. wyburzone ściany sprzyjają temu, aby zakwalifikować jej do tego rodzaju nieczystości. Mimo wszystko warto jednak upewnić się u wybranego Wykonawcy, czy aby na pewno dane nieczystości postrzega w ten sam sposób.
  • 17 01 07 (Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06) – jak widać wywóz gruzu jest czynnością, która tylko z pozoru jest banalna. Od strony przepisów i praktyki odpadowej jest to proces dość skomplikowany, który wymaga dużej dawki atencji. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest kod odpadu 17 01 07. W ujęciu odpadowym stanowią go zmieszane odpady gruzowe, które zawierają się w jego nazwie. Jeśli więc musimy wywieźć gruz w tzw. „miksie” to wspomniane oznaczenie może okazać się najwłaściwsze.

 

Kod odpadu gruzu budowlanego

Kod odpadu gruzu budowlanego

 

Nasza firma przejmuje na siebie obowiązek wystawiania kart w systemie BDO przy wszelkich usługach związanych z pośrednictwem.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać odpady elektro ?
Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?
Gdzie wyrzucać panele podłogowe ?
Wywóz gruzu Gniezno
Wywóz gruzu Katowice
Wywóz gruzu Legnica