Kto zamawia odbiór gruzu?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Komu jest potrzebny odbiór gruzu?

Odbiór gruzu jest potrzebny większości osób, które prowadzą remont lub inne prace budowlane. W końcu gruzu nie można wyrzucać do przypadkowych pojemników na odpady, a sam fakt jego zalegania rodzi sporo frustracji.

I choć gruz można w przypadku osób prywatnych dostarczyć nieodpłatnie do PSZOK – u to wiele osób chce jego wywóz zamówić komercyjnie.  Aby czynność ta zakończyła się powodzeniem warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich przede wszystkim takie aspekty jak:

Jak zaplanować odebranie gruzu z placu budowy?

  • Wielkość konteneraodbiór gruzu może być zrealizowany w różnego rodzaju kontenerach. Zazwyczaj są to zbiorniki od 1 M3 do 20 M3. Dobrze jest zatem dokonać dokładnego obmiaru zalegających nieczystości i podjąć decyzję co do tego jakiej objętości kontener pomieści wszystkie nieczystości. Można do tego celu użyć taśmy lub miernika laserowego.
  • Czystość gruzukontener na gruz tak samo jak kontener na odpady budowlane posiada określony regulamin wynajmu. Jedną z kwestii, na którą należy zwrócić uwagę jest jego czystość. Gruz przemieszany z innymi nieczystościami może być droższy w zagospodarowaniu od takiego, który nie zawiera innych nieczystości. Jeśli więc złamiemy zasady dzierżawy zbiornika to musimy się liczyć z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.
  • Czas wynajmu – w pełni sezonu budowlanego odbiór gruzu jest usługą deficytową. Wynika to przede wszystkim z dużego obłożenia poszczególnych przewoźnikom. Czasami na zbiornik do śmieci o kodzie 17 01 01, 17 01 02 lub 17 01 07 trzeba trochę zaczekać, a standardowy czas wynajmu jest nie dłuższy niż 7 dni. Załadunek śmieci gruzowych trzeba więc odpowiednio zaplanować. Przed wywozem gruzu warto więc go złożyć na jedną hałdę. W przypadku większych ilości gruzu dobrze jest wynająć ładowarkę, która wspomoże wypełnienie kontenera.
  • Odległość od bazy wybranego Usługodawcy – aby odbiór gruzu był ekonomiczny warto jest poszukać podmiot świadczący usługi wywozowe w najbliższej okolicy. Przy obecnych cenach paliwa pozwoli to zaoszczędzić na transporcie i spowoduje, że koszt całej operacji będzie tańszy. Gruzy.pl łączą potencjał Wykonawców z potrzebami klientów i zapraszają do współpracy.

 

Odbiór gruzu z budowy

Odbiór gruzu z budowy

 

Zobacz też:

Odbiór odpadów z działalności gospodarczej
Gdzie wywozić gruz?
Jak obniżyć ceny wywozu gruzu?
Wywóz szamba Kraków
Kontener na odpady budowlane Chojnice
Kontener na odpady budowlane Chorzów