Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?

Co to jest segregacja odpadów komunalnych?

Sortowanie odpadów komunalnych to proces, który polega na rozdzieleniu strumienia nieczystości na frakcje, które można później poddać recyklingowi.

Zamów kontener

W Polsce śmieci dzielone są na 5 grup takich jak: metale i tworzywa sztuczne, bio, szkło, papier i śmieci niesegregowane. Segregacja odpadów komunalnych jest w naszym kraju obowiązkowa i dotyczy wszystkich osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Aby sortowanie nieczystości miało sens warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

Dobre praktyki przy sortowaniu odpadów komunalnych

  • Zgniatanie surowcówsortowanie odpadów komunalnych powinno być jak najtańsze. Przy obecnej cenie paliwa warto zadbać o to, aby plastikowe butelki, kartony po mleku i papier były pozgniatane. W ten sposób pojemniki na odpady będą wykorzystane w sposób optymalny i nie będzie pojawiać się konieczność ich ponadnormatywnego opróżniania.
  • Czystość ładunkusegregacja odpadów komunalnych przyczynia się do ochrony środowiska o ile ładunek zawarty w koszach na nieczystości jest zgodny z ich przeznaczeniem. Każdy z nas powinien zatem dobrze orientować się w tym jak sortować odpady, a w razie potrzeby poszukać odpowiedniej wiedzy w Internecie. W ten sposób zgromadzony surowiec jest łatwiejszy do ponownego przetworzenia, a sam proces staje się tańszy. Trzeba zatem pamiętać, aby do śmieci z budowy zamówić kontener na odpady budowlane.
  • Odpowiednie wyposażenie Punktu Gromadzenia Odpadówsortowanie śmieci nie uda się o ile punkt gromadzenia odpadów nie będzie w odpowiedni sposób wyposażony w odpowiednie śmietniki. Tym samym powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolor, stan techniczny oraz pojemność. Przestrzeń załadunkowa jest o tyle ważna, że w momencie jej wyczerpania nieczystości nie będą gromadzone zgodnie z zasadami.
  • Edukacjasegregacja śmieci nie uda się o ile jako społeczeństwo nie będziemy mieć świadomości tego jak jest ona istotna w takim kontekście jak chociażby zmiany klimatu. Wiedzę na temat tego jak ważne jest oddzielanie śmieci warto krzewić wśród swoich najbliższych. Dobrym sposobem na zachęcenia do tej czynności najmłodszych są np.: gry i zabawy, które w dzisiejszych bardzo często przybierają formę aplikacji na telefony komórkowe.

 

Sortowanie odpadów komunalnych

Sortowanie odpadów komunalnych