Na czym polega załadunek kontenera na odpady?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak powinien wyglądać załadunek kontenera na odpady?

Załadunek kontenera na odpady to kwestia techniczna, którą warto rozważyć, aby uniknąć problemów związanych z późniejszym brakiem odbioru nieczystości.

I choć wydawałoby się, że nie ma w tym wielkiej filozofii to są aspekty na które warto zwrócić przy wywozie odpadów. Źle załadowany kontener może nastręczać sporo problemów firmom komunalnym. W skrajnej sytuacji będziemy zmuszeni do jego rozładunku i powtórzenia całej czynności od nowa, co dodatkowo generuje spory stres. Jeśli więc chcemy, aby wytworzone przez nas nieczystości zostały dostarczone do punktu utylizacji to warto przeczytać ten krótki poradnik. Pozbywając się gruzu, gabarytów, papy, styropianu oraz innych śmieci musimy przede wszystkim:

Na co zwrócić uwagę przy załadunku kontenera na odpady?

  • Dobrać odpowiedni kontenerzaładunek kontenera na odpady nie może być przypadkowy. Każdy zbiornik ma bowiem swoje przeznaczenie i konstrukcję, która predysponuje go do przechowywania takiego, a nie innego rodzaju nieczystości. Kontenery do gruzu są przeważnie otwarte i mają spadziste burty. Umożliwia to łatwiejszy wysyp do dojechaniu do miejsca zagospodarowania, ale uniemożliwia w zasadzie włożenie do zbiornika takich nieczystości jak np. szafki, tapczany czy materiały dociepleniowe.
  • Nie przeładowywać kontenera na odpadyzaładunek kontenera na odpady musi mieć racjonalne podłoże. Oznacza to, że najlepiej jest go zapełnić do wysokości burty, tak aby na czas transportu można było założyć na niego siatkę. Śmieci wystające ponad zbiornik stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego i narażają kierowcę na mandat.
  • Dobrać odpowiednie miejsce na podstawienie kontenerakontenery na gruz i kontenery na odpady budowlane mają różną wielkość. Na ich podstawienie potrzebna jest przestrzeń, która powinna być zawsze dostępna dla ciężarówek. Złym pomysłem wydaje się usytuowanie kontenera w pobliżu klatek schodowych, gdyż ogranicza to możliwość przyjechania po zbiornik o dowolnej porze. Warto pamiętać o tym, aby kontener nie został dostarczony na miejsce nieutwardzone. Przy dużym ciężarze może on ugrzęznąć i wtopić się na dłużej w lokalny krajobraz. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas korzystania z podłoża wyłożonego kostką brukową. Kontenery na odpady posiadają rolki, które mogą spowodować jej uszkodzenie.

 

Prawidłowy załadunek kontenera na odpady

Prawidłowy załadunek kontenera na odpady

 

Zobacz też:

Wynajem kontenerów na odpady budowlane
Segregacja odpadów komunalnych
Śmieci budowlane i metody ich utylizacji
Wywóz szamba Rzeszów
Kontener na odpady budowlane Dębica
Kontener na odpady budowlane Działdowo