Odbiór odpadów z działalności gospodarczej

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Na czym polega odbiór odpadów z działalności gospodarczej?

Odbiór odpadów z działalności gospodarczej jest zagadnieniem, które zainteresuje większość przedsiębiorców. W końcu śmieci są dziś tematem dość ważnym, a kwestia zapewnienia ich zagospodarowania jednym z priorytetów naszego społeczeństwa.

Tak w domu jak i w firmach powstają bowiem nieczystości, które trzeba przekazać do utylizacji. W naszym kraju istnieje kilka sposobów na pozbycie się nieczystości. W zależności od rodzaju odpadów można to zrobić w następujący sposób:

Jak zapewnić sobie odbiór odpadów z działalności gospodarczej?

  • Wywóz odpadów komunalnychwywóz śmieci z działalności gospodarczej dotyczy w dużej mierze odpadów komunalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być one wywożone selektywnie. Osoby prowadzące firmy muszą zatem zbierać nieczystości z podziałem na 5 frakcji. Plastik, szkło, papier, bio i tworzywa sztuczne mogą być przekazane jedynie wyspecjalizowanym podmiotom takim jak przedsiębiorstwa recyklingowe lub komunalne. W zależności od regionu w kraju na odbiór tego typu śmieci należy złożyć deklarację w lokalnym urzędzie miasta lub Gminy bądź zawrzeć stosowną umowę cywilnoprawną. Dopuszczalne jest samodzielne dostarczanie do punktów skupu makulatury bądź tworzyw sztucznych. Na potwierdzenie tego procederu trzeba mieć jednak odpowiednią dokumentację.
  • Wywóz odpadów budowlanych – każda firma od czasu do czasu przeprowadza remont. Bywają również sytuacje, że tego typu działalność jest podstawową rzeczą jaką zajmują się przedsiębiorcy. W drugim z omawianych przykładów mamy na myśli przede wszystkim podmioty zajmujące się budownictwem. Zarówno okazjonalne prace budowlane jak i takie, które są na stałe wpisane w profil danej działalności wymagają komercyjnego pozbycia się odpadów. W tym celu należy zamówić odpowiedni kontener na odpady remontowe lub worek typu big bag. Każdy transport odpadów musi być potwierdzony wystawieniem karty przekazania w systemie BDO. Nasza firma zapewnia wywóz gruzu i wywóz odpadów budowlanych.
  • Wywóz odpadów przemysłowychodbiór odpadów z działalności gospodarczej dotyczy także odpadów przemysłowych. Jeśli więc Państwa firma zajmują się produkcja różnego rodzaju dóbr to śmieci takie jak np. resztki tkanin bądź fragmenty form odlewniczych powinna przekazać do uprawnionego podmiotu zajmującego się wywozem nieczystości o danym kodzie. W tym celu należy uzyskać wpis do Bazy Danych Odpadowych.

 

Odbiór odpadów z działalności gospodarczej

Wywóz śmieci z działalności gospodarczej

 

Zobacz też:

Co to są odpady remontowe?
Jakie są kolory pojemników na odpady?
Karta przekazania odpadu 2022
Wywóz szamba Łódź
Kontener na odpady budowlane Gniezno
Kontener na odpady budowlane Goleniów