Podstawienie kontenera na gruz

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Podstawienie kontenera na gruz w praktyce

Podstawienie kontenera na gruz to temat, który muszą rozważyć wszystkie osoby mające w planach remont. W końcu gruz to odpad, który pojawia się przy okazji prawie każdych prac budowlanych.

A, że ani płytek ceramicznych, ani ścianek działowych nie można wyrzucać do pojemników na śmieci, temat ten wart jest większej uwagi. Wydawałoby się, że gruz nie jest szczególnie trudnym rodzajem nieczystości. Odpad ten nie wydziela żadnego zapachu i nie jest podatny na procesy gnilne. Tymczasem jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów i zniszczyć efekt końcowy prowadzonych prac. Przy planowaniu wywozu gruzu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Przyjęcie złych przewidywań może bowiem skutecznie opóźnić roboty budowlane i być przyczyną sporych strat finansowych. Jeśli więc chcemy, aby podstawienie kontenera na gruz przebiegało sprawnie warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

Jak zaplanować podstawienie kontenera na gruz?

  • Dostępność kontenerów – wydawałoby się, że kontenery na gruz dostępne są niemal wszędzie. Niestety, kto tak uważa może się niemile zaskoczyć, gdyż istnieją w Polsce regiony, gdzie popyt na usługi wywozowe nie odpowiada podaży. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z oferty pośredników odpadowych, którzy znają rynek i zaoferują najlepsze możliwości odbioru gruzu. W ten sposób nie przepłacicie Państwo za transport nieczystości do punktu utylizacji.
  • Rozmiar kontenera – wywóz gruzu nie jest usługą, która należy w tej chwili do tanich. Wpływ na taki stan rzeczy mają koszty zakupu oleju napędowego oraz pracy. Nie warto zatem dobierać kontenera do gruzu na tzw. „styk”. Jeśli liczymy na to, że 5 M3 gruzu zmieści się do kontenera o pojemności 4,5 M3 to może się okazać, że będzie nam potrzebny kolejny zbiornik, co wpłynie niekorzystnie na planowany budżet. Lepiej jest od razu zamówić trochę większy pojemnik i nie liczyć, że „jakoś się uda”.
  • Obsługa BDOgruz jest odpadem, który tylko częściowo jest wyłączony z ewidencji w BDO. W przypadku większych ilości należy na jego wywóz sporządzać kartę. Samo podstawienie kontenera na gruz rodzi taką konieczność, gdyż najczęściej przy jego zamawianiu przewoźnik zapyta Państwa, czy spełniacie obowiązek wynikający z ustawy odpadowej.

 

Podstawienie kontenera na gruz

Podstawienie kontenera na gruz

Zobacz też:

Worki na gruz z odbiorem
Gdzie wyrzucać folię ?
Gdzie wyrzucać gruz ?
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock