Śmieci budowlane i metody ich utylizacji

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Śmieci budowlane i ich typowi przedstawiciele

Śmieci budowlane powstają niemal podczas każdego remontu lub prac budowlanych. W dobie segregacji trzeba się ich pozbyć zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Odpadów takich jak: papa, styropian czy gruz nie można wrzucać do przydomowych pojemników na odpady. Składowanie w koszu z tworzywami sztucznymi takich nieczystości jak np. brudna folia malarska będzie skutkować brakiem odbioru odpadów i upomnieniem za brak właściwej segregacji. Na szczęście wywóz śmieci budowlanych lub pozbycie się ich w inny sposób nie należy do zadań o dużym stopniu trudności. Jeśli więc, chcemy posprzątać po budowie to możemy postąpić w następujący sposób:

Śmieci budowlane – metody utylizacji

  • Zawieźć śmieci budowlane do PSZOK – odpady takie jak np. styropian, papa lub gruz należą do „17” grupy odpadów. Bywa, że niektóre z nich można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Pełna listę śmieci, które przyjmuje PSZOK i zasady na jakich można je tam dostarczyć są zazwyczaj umieszczone na stronach Internetowych Urzędu Miasta lub Gminy. Ze sposobności na darmowe pozbycie się śmieci mogą skorzystać jedynie osoby prywatne, które posiadają aktywną deklarację na odbiór odpadów.
  • Wynająć kontener lub big bagśmieci budowlane mogą zakłócić nawet najlepiej zaplanowane prace remontowo – wykończeniowe. Częstą przyczyna takiego stanu rzeczy jest najzwyczajniej brak odpowiedniej ilości miejsca. W momencie, gdy wszędzie zalegają stare płytki ceramiczne lub kartony po materiałach budowlanych warto na ich odbiór zamówić kontener. Przed zamówieniem usługi wywozowej powinniśmy przeczytać regulamin dzierżawy wybranego zbiornika i zasady umieszczania w nim odpadów. W większości przypadków takie nieczystości jak np. papa, gruz, styropian czy materiały izolacyjne muszą być wyrzucane oddzielnie.
  • Powierzyć organizację odbioru profesjonalistom – nie zawsze istnieją chęci i możliwości, aby śmieci budowlane przekazać w odpowiednie miejsce samodzielnie. Na przeszkodzie w realizacji tego zadania może stać np. brak czasu. W takiej sytuacji warto skorzystać z naszych usług i zamówić wybraną usługę wywozową dom dowolnej lokalizacji. Zapewniamy korzystne stawki i szybka realizację powierzonych nam zadań Oprócz wywozu odpadów posiadamy w swojej ofercie ogrodzenia tymczasowe i kabiny WC.

 

Śmieci budowlane - metody zagospodarowania

Śmieci budowlane – metody zagospodarowania

 

Zobacz też:

Wywóz śmieci budowlanych
Kontener na odpady remontowe
Koszt wywozu gruzu
Wywóz odpadów budowlanych Katowice
Wywóz odpadów budowlanych Koszalin
Wywóz odpadów budowlanych Łódź