Sposoby wykorzystania gruzu

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Gruz do wykorzystania w ogrodzie i w budownictwie

Gruz na drogę i gruz pod kostkę wykorzystywany jest niemal powszechnie. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest, warto przyjrzeć się jego właściwościom i przepisom dotyczącym gruzu.

Gruz to rodzaj nieczystości, który w katalogu odpadów posiada kod 17 01 01, 17 01 02 lub 17 01 07. Powstaje on w trakcie prac remontowych oraz rozbiórkowych i zazwyczaj nie jest specjalnie pożądany przez Inwestorów i osoby prywatne. W sytuacji, gdy musimy się pozbyć gruzu z pomocą przychodzą nam Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów i oferty takich firm jak np. wywóz gruzu Legnica. W większości przypadków gruz nie kończy jednak swojego żywota na składowiskach odpadów. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może być on cenny materiałem budulcowym bez którego nie możemy się obyć. W dzisiejszym świecie z gruzu można wykonać wiele praktycznych rzeczy, czego najlepszym dowodem jest:

Gruz na drogę, gruz pod kostkę

  • Gruz na drogę – nie na darmo przy wielu posesjach prywatnych znajdują się tablice z napisem „przyjmę gruz”. Materiał ten doskonale nadaje się bowiem do budowy drogi lub zasypania podmokłego terenu i umożliwienia dalszych prac budowlanych. Jedną z cech, które decydują o przydatności gruzu są jego cechy fizyczne. Odpady o kodzie 17 01 01, 17 01 02, 17 01 07 nie są podatne na zmieniające się warunki pogodowe, ani nie wydzielają przykrego zapachu.
  • Gruz pod kostkę – jeśli planujemy w naszym domu lub w firmie położenie kostki brukowej to grunt pod nią powinien być odpowiednio twardy i stabilny. Tego typu komfort może zapewnić pokruszony gruz, które z powodzeniem może zastąpić niejedną wylewkę. O możliwości używania gruzu przez osoby prywatne decydują przepisy. Odpady tego typu można przekazać na prywatną posesję, o ile uzyska się zgodę jej właściciela i zgodnie z określonymi w Ustawie limitami.
  • Gruz w ogrodziegruz do wykorzystania w ogrodzie to temat, który nie dla każdego jest oczywisty. Tymczasem wykorzystuje się go do wielu różnych celów i może one pełnić zarówno funkcje ozdobne jak i praktyczne. Gruzu w postaci rozdrobnionej używa się do utwardzenia alejek, a jego bardziej przyjazne oku odmiany mogą być wykorzystane jako jedna z warstw gruntu pod różnego rodzaju rabatki.

 

Gruz na drogę

Gruz na drogę

Zobacz też:

Czym jest PSZOK i jak działa?
Wywóz gruzu z budowy
Popularna klasyfikacja odpadów
Wywóz gruzu Racibórz
Wywóz gruzu Radom
Wywóz gruzu Ruda Śląska