Wywóz gruzu z budowy

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jak wygląda wywóz gruzu z budowy ?

Wywóz gruzu z budowy to temat, który muszą poruszyć wszystkie osoby, chcące uporządkować teren po ekipie budowlanej. I choć wydawałoby się, że jest on prosty to nie każdy zna możliwości na pozbycie się odpadów z grupy „17”.

Jak się okazuje jest ich całkiem sporo, a sztuką jest wybór najwłaściwszej. Odbiór gruzu można zaplanować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

Sposoby na wywiezienie gruzu z działki i wywiezienie gruzu z mieszkania

  • Zamówienie kontenera na gruz kontener na gruz, który można wydzierżawić w wybranej firmie komunalnej to jedna z lepszych metod na jego utylizację. W ofercie przedsiębiorstw wywozowych znajduje się po kilka rodzajów zbiorników, a po stronie klienta leży wybór, który z nich najlepiej sprawdzi się na budowie. Do czynników, które mają największe znaczenie zaliczyć możemy oczywiście jego pojemność. Jeśli planujemy wywóz gruzu z mieszkania to może nam wystarczyć niewielki kontener. W przypadku dużych budów lepiej od razu zamówić coś większego.
  • Przekazanie gruzu innej osobiewywóz gruzu z budowy może być darmowy, o ile znajdziemy kogoś kto będzie chciał go przyjąć. Gruz podobnie jak drewno i np. ziemia to materiał, który można wykorzystać np. do budowy drogi, utwardzenia terenu czy też jego niwelacji. Przed przystąpieniem do poszukiwań miejsca, gdzie będzie można wysypać gruz musimy się upewnić, że właściciel działki ma do niej tytuł prawny. Gruzu nie można wysypywać na przypadkowym terenie i bez uzyskania odpowiednich zgód.
  • Zawiezienie gruzu do PSZOK – oprócz komercyjnych sposobów na wywóz gruzu z budowy istnieje także możliwość zawiezienia go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tego typu miejsce znajduje się niemal w każdej Gminie i przyjmuje gruz na podstawie deklaracji odpadowej. Z możliwości tej mogą skorzystać jedynie osoby prywatne. Mogą oni uskutecznić wywóz gruzu z działki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić przy tej okazji jest oczywiście posiadanie własnego transportu. Jeśli jednak nie mamy własnej przyczepki i trzeba ją wynająć to warto przekalkulować, czy tańsze nie będzie zamówienie kontenera na gruz.

 

Wywóz gruzu z budowy

Wywóz gruzu z budowy

 

Zobacz też:

Wynajem kontenerów BDO dla klienta obcojęzycznego
Wywóz odpadów i jego rodzaje
Gdzie wyrzucać worki po cemencie ?
Wywóz gruzu Racibórz
Wywóz gruzu Radom
Wywóz gruzu Ruda Śląska