Zła segregacja odpadów

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Na czym polega zła segregacja odpadów?

Zła segregacja odpadów to temat, który jest dziś przedmiotem wielu rozmów. Taki stan rzeczy nie może dziwić, skoro jako społeczeństwo jesteśmy nastawieni na segregację śmieci.

I choć poziom wiedzy w tym temacie stale ulega zwiększeniu to nadal wiele osób popełnia błędy związane z błędną kwalifikacją poszczególnych nieczystości. Naszym zdaniem temat ten jest wart omówienia, gdyż błędy przy selektywnej zbiórce mogą wywołać lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Ucierpią na tym nie tylko nasze portfele, ale i całe środowisko. W kontekście zmian klimatycznych może mieć to opłakane skutki, które przyniosą wiele złego dla przyszłych pokoleń. Ze złą segregacją odpadów mamy do czynienia w bardzo wielu sytuacjach. Dotyczy ona przede wszystkim:

Czego dotyczy błędna segregacja odpadów?

  • Odpadów komunalnychzła segregacja odpadów komunalnych w kontekście śmieci bytowych dotyczy przede wszystkim 5 podstawowych frakcji odpadów, które zbierane są u źródła. Takie odpady jak plastik, szkło, papier i bio łatwo jest pomylić, co może skutkować koniecznością przebrania nieczystości lub poniesieniem za ich wywóz zwiększonej odpłatności. Wiele nieścisłości przy segregacji odpadów pojawia przy tworzywach sztucznych. W pojemnikach koloru żółtego bardzo często można znaleźć np. elektronikę, która podlega osobnym zasadom zbiórki.
  • Odpadów budowlanychwywóz odpadów budowlanych wymaga zaopatrzenia się w kontener na śmieci z grupy „17”. Nieczystości takich jak papa, gruz czy styropian nie można gromadzić w przydomowych śmietnikach ani przewozić ich samodzielnie na wysypisko. Zła segregacja odpadów to także mieszanie śmieci budowlanych ze sobą. Z czynnością tą mamy do czynienia w momencie, gdy chcemy zaoszczędzić na odbiorze co wielu przypadkach przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.
  • Odpadów przemysłowychwywóz odpadów przemysłowych jest konsekwencją decyzji na ich wytwarzanie. W przypadku firm produkcyjnych wymagane jest podpisanie umowy na ich odbiór i pilnowanie, aby śmieci w kontenerach na odpady były zgodne z zadeklarowanymi. Bardzo często przedsiębiorstwa nadużywają jednak posiadanych do dyspozycji zbiorników, gromadząc w nich np. odpady komunalne. Takie postępowanie jest błędne i powoduje występowanie zjawiska złej segregacji odpadów.

 

Zła segregacja odpadów

Zła segregacja odpadów

Zła segregacja odpadów – jakie konsekwencje grożą mieszkańcom?

Warto pamiętać, że każdy z nas jest zobligowany do właściwej segregacji odpadów. Jednak niestety bywają sytuacje, że dochodzi do pomyłek i po prostu popełnia się błędy czyli niewłaściwie segreguje odpady. To oczywiście wiąże się z konsekwencjami. Warto wiedzieć, co grozi za niewłaściwą segregację odpadów.

Niewłaściwa segregacja odpadów – jakie konsekwencje można ponieść?

Odpowiednia segregacja odpadów wpływa na ekologię i pozwala na recykling części materiałów. Jeżeli odpady będą źle segregowane, to trzeba liczyć się z tym, że poniesie się z tego tytułu konsekwencje. W przypadku mieszkańców spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych często stosuje się odpowiedzialność zbiorową, a więc wystarczy, że tylko jeden mieszkaniec będzie źle segregował śmieci, a podwójna opłata zostanie nałożona na wszystkich. Jeżeli zarząd spółdzielni nie zainterweniuje i np. nie zapewni odpowiednich warunków do segregacji, to może otrzymać karę finansową. Zła segregacja śmieci jak już wiecie może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a przecież i tak ceny nie są niskie. Odpady i sposób segregacji mogą być sprawdzane i kary mogą zostać nałożone także na mieszkańców domów jednorodzinnych. Trzeba więc pamiętać jak właściwie segregować odpady. Otóż w pojemniku w kolorze niebieskim umieszcza się papier, ale też kartony. W pojemniku w kolorze zielonym umieszcza się szkło. Pojemnik w kolorze żółtym przeznaczone jest na metale oraz tworzywa sztuczne. Pojemnik brązowy przeznaczony jest na bioodpady, zaś czarny – a odpady zmieszane. Trzeba jednak pamiętać o ważnej rzeczy, a mianowicie szklane pojemniki, które wyrzucacie muszą być czyste. Podobnie rzeczy wygląda w przypadku puszek. W przypadku pojemników czy butelek po oleju nie ma sensu ich myć, gdyż wiąże się to z dużym zużyciem wody. Nie można też wyrzucać mokrych ręczników papierowych.

Niewłaściwa segregacja odpadów – jaką karę można otrzymać?

Za złą segregację odpadów można otrzymać karę, przy czym jej wysokość w dużej mierze zależy od danej gminy. Kara może być dwukrotnie bądź czterokrotnie wyższa niż wynosi tradycyjna stawka za segregowanie odpadów. Ale to nie wszystko, bo również straż miejska może ukarać mieszkańców za niewłaściwą segregację. W tym przypadku kara może wynosić do 500 zł. Pamiętajcie, że należy segregować odpady, choćby dlatego że można zrobić coś dobrego dla środowiska, a przy tym zaoszczędzić.

Zobacz też:

Co można zrobić z odpadów?
Kontener na odpady budowlane Mysłowice
Kontener na odpady budowlane Myszków
Wywóz szamba
Podstawienie kontenera na gruz
Śmieci budowlane i metody ich utylizacji