Jakie są kolory segregacji śmieci?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Jakie są kolory segregacji śmieci?

Kolory segregacji śmieci to temat, który stary się zgłębić wiele osób. Pojawia się on z reguły w momencie konieczności zakupu koszy na odpady.

Obowiązujące przepisy są w tym obszarze dość jednoznaczne. Każdej frakcji nieczystości przypisana jest odpowiednia barwa i należy zadbać o to, aby była ona właściwa. W przeciwnym razie może się okazać, że śmieci nie zostaną odebrane w terminie, a ekipa wywozowa pominie  nasz dom przy wywozie. W świetle tych słów kolory koszy do segregacji przedstawiają się następująco:

Segregacja odpadów kolory

  • Żółty – omawianie kolorów segregacji śmieci warto rozpocząć od omawiania pojemników do metali i tworzyw sztucznych. Przypisana im została barwa żółta. Dla przypomnienia do tego typu pojemników można wyrzucać np. puszki po jedzeniu i napojach czy też butelki pet i folię.
  • Niebieskikolory segregacji śmieci dotyczą również makulatury. Zbiera się ją w pojemnikach koloru niebieskiego, które mogą mieć pojemność 60,120,240,360,660,770 lub 1100 litrów. Dobrym pomysłem na znalezienie kosza na śmieci jest przeszukanie ofert sklepów Internetowych. Wiele przedsiębiorstw prowadzi ich sprzedaż wysyłkową.
  • Brązowy – jeśli w naszym ogrodzie zalega trwa, liście, krzaki lub inne odpady bio to do ich wywozu musi posłużyć zbiornik w kolorze brązowym. Pojemniki na odpady bio spotyka się w bardzo różnych konfiguracjach. Mogą być one wyposażone np. w ruszt lub wentylację. Zbiorniki na odpady biodegradowalne podobnie jak wszystkie inne koszy muszą być zgodne z normą PN:EN 840-1.
  • Czarny – resztki po segregacji odpadów lub jak kto woli odpady niesegregowane zostały przypisane do koloru czarnego. W pojemnikach o wspomnianej wcześniej barwie zbiera się np. popiół lub śmieci takie jak zużyte podpaski czy kości. Czarne kosze na śmieci powinny być odpowiedniej jakości i być na tyle wytrzymałe, aby przetrwać trudy ich wywozu.
  • Zielonykolory segregacji śmieci dotyczą także szkła opakowaniowego. Zgodnie z Rozporządzeniem należy je gromadzić w zielonych pojemnikach na odpady. Warto podkreślić, że w koszach tego typu nie można gromadzić innych rodzajów szkła, czyli np. potłuczonych szyb. Podlega ono pod wywóz odpadów budowlanych.

 

Kolory segregacji śmieci

Kolory segregacji śmieci

Dlaczego należy segregować śmieci zgodnie z kolorami?

Znając kolory segregacji śmieci obowiązkowo należy pamiętać o tym, by wrzucać odpady do odpowiednich pojemników, ponieważ pozwala to nie tylko przeprowadzić proces recyklingu niektórych z nich, ale również ograniczyć koszty późniejszej utylizacji. To własnie z tych powodów wprowadzono jednolite kolory segregacji, by proces ten stał się nie tylko łatwiejszy, ale mógł być również wykonywany automatycznie. Za prawidłowym segregowaniem śmieci, czyli zgodnie z obowiązującymi kolorami przemawia także aspekt finansowy, co wynika z faktu, że w przypadku braku segregacji bądź błędów w jej przeprowadzaniu drastycznie wzrasta opłata za wywóz odpadów. Istotne jest także to, że segregując śmieci należy nie tylko dzielić je na odpowiednie kolory pojemników, ale również zadbać o to, by trafiające do nich odpady nie były zanieczyszczone. Dotyczy to między innymi opakowań sztucznych, czy szklanych które nie powinny być wyrzucane z resztkami zawartości.

Zobacz też:

Do czego służy kontener 3 M3 ?
Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?
Wynajem kontenera na gruz
Wywóz odpadów budowlanych Lubin
Wywóz odpadów budowlanych Lublin
Wywóz odpadów budowlanych Płock