Pojemność kontenera na odpady

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Pojemność zbiorników na odpady, a ich przeznaczenie

Pojemność kontenera to temat, który nurtuje osoby, mające potrzeby w zakresie wywozu odpadów. Nie ma się co dziwić, skoro dobór odpowiedniego zbiornika jest podstawą do optymalnego pozbycia się takich nieczystości jak gruz i śmieci budowlane.

Jeśli zatem planujemy wydzierżawić kontener na odpady to warto wiedzieć, czym dysponują firmy komunalne. W ofercie przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją można spotkać różne typy zbiorników.  Z reguły kontenery do gruzu są mniejsze od tych, które są przeznaczone na frakcję lekką. Taki stan rzeczy determinuje fakt, że odpady takie jak cegły, kamienie czy płytki ceramiczne mają określoną masę, której nie udźwignąłby pojazd przewożący odpady. Tym samym wśród najczęściej spotykanych pojemności kontenerów wyróżniamy:

Jakie są pojemności kontenerów na odpady?

  • Kontenery 0,5 M3 – 1 M3pojemność kontenera na odpady rozpoczyna się od 0,5 M3. Zbiorniki, które mają taką objętość są z reguły przeznaczone do gruzu. Ich podstawianiem, a następnie zwózką zajmują się samochody wyposażone w HDS. Niewielka objętość kontenera sprawia, że doskonale zdaje on egzamin w przypadku małego remontu, czy drobnych prac budowlanych.
  • Kontenery 2,5 M3 – 7 M3 – jeśli mamy do wyrzucenia gruz lub inne odpady z grupy „17” to pomocne mogą nam być kontenery od 2,5 M3 do 7 M3. Są one przewożone przez tzw. „hakowce” lub „bramowce”. Średnia wielkość kontenera to dobre rozwiązanie dla tych osób, które dysponują nieco większym wolumenem nieczystości i niewystarczające będą dla nich kontenery o najmniejszych pojemnościach.
  • Kontenery 16 M3 i 36 M3pojemność kontenera bywa również zdecydowanie większa od omawianych wcześniej przypadków. Kontenery 16 M3 i 36 M3 są przewożone przez tzw. duże „hakowce” i zazwyczaj służą do obsługi większych inwestycji. Warunkiem skorzystania z nich jest dysponowanie miejscem, na którym można bez trudu posadowić zbiornik bez obawy, że zostanie ono uszkodzone przez jego ciężar. W zdecydowanej większości przypadków kontenery 16 M3 służą do gromadzenia gruzu, a zbiorniki 36 M3 do pozostałych śmieci takich jak tworzywa sztuczne, czy pobrudzone kartony.

 

Pojemność kontenera na odpady

Pojemność kontenera na odpady

Zobacz też:

Co zrobić z makulaturą?
Wynajęcie małego kontenera na gruz
Wynajem kontenera na gruz
Wywóz gruzu Nowy Targ
Wywóz gruzu Nowy Tomyśl
Wywóz gruzu Nysa